ABD Ara Seçimlerinde Temsilciler Meclisinde Zafer Demokratların

7 Kasım 2018 Çarşamba  12:16

Resmi olmayan sonuçlara göre temsilcier meclisinde demokratlar 218 cumhuriyerçiler 192
Senotoda ise demokratlar 44 cumhuriyetçiler 51 sandalye sahibi oldular.
ABD'de yapılan ara seçimlerde birçok ilk yaşanırken, kadın ve azınlık gruplardan gelen adayların ön plana çıktı.
Kongre'ye seçilenler arasında ilk kez Müslümanlar kadınlar ve Amerikan yerlileri de yer aldı.
Seçim kampanyasının sloganını "Benim gibi kadınların seçimlere girmeyeceği farz edilir" olarak belirleyen Alexandria Ocasio-Cortez, New York 14'üncü Seçim Bölgesi'nden Temsilciler Meclisi'ne girmeye hak kazandı.
Demokrat Parti ön seçimlerinde bu bölgede 10 dönemdir üst üste kazanan adayı saf dışı bırakmasının ardından dikkatleri üzerine çeken Ocasio-Cortez, 29 yaşında ve bugüne kadar Temsilciler Meclisi'ne giren en genç üye sıfatına sahip oldu.
Kongre'ye ayrıca ilk kez Amerikan yerlileri de girdi. New Mexico'dan Deb Haaland ve Kansas'tan seçilen Sharice Davids, girdikleri bölgelerde seçimleri kazandı.
Tennessee eyaletinden ilk kez bir kadın Senatör; Maine eyaletinde de ilk kez kadın bir vali seçildi. Ayrıca Rashida Tlaib ve Ilhan Omar, Kongre'ye seçilen ilk Müslüman kadınlar oldu.
ABD ara seçimleri ülkenin gazetelerinin manşetlerinde yer aldı.
New York Times gazetesi Demokratların Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde etmelerine karşın Cumhuriyetçilerin Senato’da çoğunluklarını pekiştirdiğini yazıyor.
Washington Post gazetesi ise Demokratların Temsilciler Meclisi zaferini ön plana çıkarıyor. Gazetenin birinci sayfasında yer alan bir yazıda ise “Trump için referandum niteliği taşıyan seçimlerden belirsiz sonuç çıktı” yorumu yapılıyor.
Wall Street Journal da ‘Belirsiz Sonuç’ manşetiyle çıktı. Gazetenin birinci sayfasında ‘Trump için bazı avantajları da barındıran bir mağlubiyet’ deniyor. Demokratların ise Cumhuriyetçiler tarafından domine edilen Kongre’deki dengeleri değiştirdiği ifade ediliyor.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/ABD-Ara-Secimlerinde-Temsilciler-Meclisinde-Zafer-Demokratlarin/412119