Dekan Çetiner'den 20 Şubat Sosyal Adalet Günü Mesajı

20 Şubat 2019 Çarşamba  18:37

Birleşmiş Milletler (BM)’e üye 192 ülke tarafından Genel Kurul’da kabul edilen ve dünyadaki fakirlik ve işsizlik konularına kamuoyunun daha fazla ilgisini çekebilmek, sosyal adaletsizliğe dünya kamuoyunun ilgisini artırmak ve ülkelerin eğitim, sağlık gibi konularda daha fazla bütçe oluşturmalarını destekleyerek çözüm arayışlarını öne çıkarmak amacıyla BM tarafından 2009 yılından itibaren geçerli olmak üzere ilan edilen 20 Şubat Dünya Sosyal Adalet Günü çerçevesinde GAÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selma Çınar mesaj yayımladı.
Prof. Dr. Çetiner mesajında; ‘BM Genel Kurulu 2007 yılında 20 Şubat’ı Dünya Sosyal Adalet Günü olarak ilan etti.  Adalet en genel anlamıyla, başkası hakkında duyulan endişedir. Hukukun temel ilkelerinden olan eşitlik ilkesinin adil bir şekilde hayata geçirilmesinin vazgeçilmez bir aracı ise, sosyal adalettir. Başkası hakkında duyulan endişeyi hepimiz taşıdığımızda sosyal adalet de kendiliğinden hayata geçecektir’ dedi.
Her yıl devletler düzeyinde yapılan toplantı ve çeşitli aktivitelerle değerlendirilen Dünya Sosyal Adalet Günü, Girne Amerikan Üniversitesi’nde de çeşitli toplantı ve etkinliklerle değerlendiriliyor.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Dekan-Cetiner-den-20-Subat-Sosyal-Adalet-Gunu-Mesaji/412467