Zerdeçalın Sağlık için 19 Mucize Faydaları

20 Aralık 2019 Cuma  10:09

Kurkumin üzerine yapılan bir çalışma, kurkuminin bazı antienflamatuar ilaçlar kadar etkili olacak kadar yeterince güçlü ve şaşırtıcı antienflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.
İŞTE ZERDEÇALIN 19 MUCİZE FAYDALARI
1. Antioksidanlar
Zerdeçalın bir diğer büyük avantajı da çok fazla miktarda antioksidan içermesidir. Antioksidanlar serbest radikallere karşı savaşmamıza yardım eder. Serbest radikallere karşı neden savaşmalıyız? Çünkü serbest radikallerin kanımızda aşırı miktarda bulunması DNA’mıza ve hücrelerimize zarar verebilir. Kurkumin, zerdeçalın en önemli bileşenidir ve zerdeçala antioksidan gücünü verir. Araştırmalar, bunun hem serbest radikallere karşı savaşmada hem de vücudun antioksidan enzimlerini artırmada son derece etkili olduğunu ortaya koymuştur.
2. Kan şekeri
“Zerdeçalın kan şekeri üzerindeki dengeleyici etkisi onu tip 1 veya tip 2 diyabetli kişiler için iyi bir seçenek yapar. Kandaki şeker miktarının azaltılmasına ve insülin direncine karşı savaşmaya yardımcı olur.” Bunu günlük rutininize lezzetli bir şekilde dâhil etmenin yollarından biri, onu yiyecek ve içeceklere eklemektir. Bu şekilde sağlığınızı korumuş olursunuz ve bunu hiç zahmete girmeden, günlük olarak yemeklerinize ekleyerek yapmış olursunuz. 
3. Cilt
Zerdeçalın sağlığa yararları yalnızca içsel sağlığınızla sınırlı değildir. Zerdeçalın antienflamatuar özellikleri lokal olarak uygulandığında cildinizi de güçlendirir ve daha da güzel görünmenizi sağlar. Yağlı cildin kontrol altına alınmasına da yardımcı olur. Ne yazık ki, yüzünüze bol miktarda uygulamak bir çözüm değildir. Bu şekilde yaparsanız ciltte sarı noktalara neden olabilirsiniz. Zerdeçal içeren bir ürün aramak daha iyi bir fikirdir. Herkes güzel bir cilde sahip olmak ister. Bu durum genetik bir şans olsa da, sizin de güzel bir cilde sahip olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bunu doğal yollardan yapmak de en güzelidir. O hâlde cildiniz için de zerdeçaldan yardım alabilirsiniz. 
4. Ruh hâlleri
Zerdeçalın ruh hâllerini düzeltmeye yardımcı olacağına dair bir umut kesinlikle vardır. Örneğin, depresyon bozukluklarının tedavisinde kullanılır. 2014 yılında yürütülen bir çalışmada, yaygın şekilde kullanılan bir antidepresan olan fluoxetine’de kurkuminin etkililiği test edildi. Gönüllülere ayrı ayrı ya da birlikte 1.000 mg kurkumin ve 20 mg fluoxetine verildi. Sonuçta, 1.000 mg kurkuminin majör depresif bozukluğa (MDD) sahip olan hastaların iyileştirilmesinde tek başına kullanılabileceği ortaya çıktı. Kimyasal ilaçlar kullanmak yerine böyle doğal bir yöntem kullanmak sağlık açısından çok daha faydalıdır.
5. Eklem ağrısı
Zerdeçal antienflamatuar özellikleriyle bilinir. Dolayısıyla, eklem ağrılarını azaltmaya da yardımcı olması sizi şaşırtmamalıdır. The Journal of Alternative and Complementary Medicine (Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi) dergisinde yayımlanan bir çalışmada, dizde osteoartirit (kireçlenme) yaşayan 107 yanıt verene ağrıları için kurkumin veya ibuprofen verildi. Araştırmalar kurkuminin eklem ağrısıyla savaşmak ve eklem işlevlerini iyileştirmek için kullanılan ilaca benzer olduğunu ortaya çıkardı. O hâlde bu ağrıları gidermek için öncelikle doğal bir madde olan kurkuminden destek almayı deneyebilirsiniz.
6. Bağışıklık sistemi
Güçlü bir bağışıklık sistemi vücudunuzun bakteri ve virüslere karşı kendini daha iyi savunmasına yardımcı olabilir. Zerdeçalın vücuttaki bağışıklığı artıran proteinleri canlandırdığı ortaya konmuştur. Bir kâse köri çorbası yapmayı düşünün ve içine mutlaka biraz karabiber ekleyin çünkü bu, kurkuminin vücut tarafından emilimini artıracaktır. Sonuç olarak da hem doğal hem de lezzetli bir yolla bağışıklık sisteminizi güçlendirmiş olacaksınız. Üstelik kimyasal desteklere başvurmak zorunda kalmadan.
7. Kortizol
Kortizol, “stres hormonu” olarak da bilinir. Kronik olarak yükselmiş kortizol seviyeleri, depresyondan obeziteye kadar çok çeşitli ruhsal ve fiziksel bozuklukla bağlantılıdır. Bu çalışma, kurkuminin kortizolu azaltıp serotonin gibi pozitif nöroiletkenlerin seviyesini artırabileceği gerçeğini ortaya koymaktadır.
8. Migren
Migrenin nedeni genelde beyindeki kan damarlarının enflamasyonudur ve kurkumin, antienflamatuar özellikleri sayesinde bu baskının azaltılmasına yardımcı olabilir. Migren ağrısı bazı zamanlar dayanılmaz olabilir ve bu ağrıyı gidermek için birtakım doğal yollardan yararlanmakta fayda var. Belki de kurkumin sizin ağrılarınıza gerçekten çok iyi gelecektir. Denemeye değer.
9. Kanser
Bazı çalışmalar zerdeçalın kanser üzerindeki etkileriyle ilgili umut vaat eden sonuçlar ortaya koymaktadır. Klinik bir çalışmada, farklı organlarda prekanseröz hücrelere sahip olan 25 hasta kurkumin ile tedavi edildi. Araçtırmacılar, prekanseröz hücrelerin kansere dönüşmemesini sağlayabileceğini ileri sürmektedir. 2008 yılında yapılan diğer bir çalışma ise, büyük miktarda kurkuminin pankreas kanseri hücreleriyle savaşmaya yardımcı olabileceğini iddia etmektedir. Bununla birlikte, zerdeçalın kanserin tedavisinde ya da önlenmesinde kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.
10. Kolesterol
1990’ların başlarından bu yana, bilim insanları zerdeçalın ‘kötü kolesterol seviyeleri’ olarak da bilinen LDL kolesterol seviyelerini düşürmedeki etkileri üzerinde çalışmaktadır. Zerdeçal sayesinde karaciğerin vücuttan attığı LDL kolesterol miktarının artırılabileceğini ve LDL’nin bağırsaklar tarafından emilmesinin önlenebileceğini ileri süren çalışmalar yayımlanmıştır.
11. Vücut Yağı
Günümüzde, sağlıklı bir diyet ve yeterli fiziksel aktivite, vücut yağının sağlıklı bir seviyede tutulması için hâlâ en iyi yoldur. Ancak Koreli araştırmacılar, zerdeçalın diğer bir seçenek olabileceğini ileri sürmektedir. Araştırmacıların 2015 yılında yaptıkları çalışmada, zerdeçalın vücutlarımızdaki yağ hücrelerinin bileşimini değiştirebileceği ortaya konmaktadır. Ayrıca kurkuminin obezite karşıtı etkileri de bu maddenin antienflamatuar özellikleriyle bağlantılı olabilir.
12. Kalp ve kan damarları
Zerdeçalın bir diğer etkileyici özelliği de kalp-damar sağlığını iyileştirebiliyor olmasıdır. 2012 Nutrition Research Daily dergisinde yayımlanan bir çalışma, zerdeçalın menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda vasküler işlevi iyileştirme konusunda ortalama spor rutinleri kadar çok etkili olabileceğini göstermiştir. Bir başka çalışma ise, spor ve kurkumini bir programda birleştirmenin, kalbin yaşa bağlı dejenerasyonunu ciddi şekilde geciktirdiğini göstermiştir. O hâlde bu doğal mucizeden yararlanmak gerekiyor.
13. Egzema
Egzema, kronik enflamasyon ile bağlantılıdır ve egzeması olan kişiler kuru, kaşıntılı cildin verdiği rahatsızlığı çok iyi bilirler. Bugüne kadar, çok sayıda çalışmada kurkuminin hem egzema hem de sedef hastalığı üzerindeki etkililiği araştırılmış ve kurkumin yendiğinde oldukça olumlu sonuçlar alındığı ortaya konmuştur. Yürütülen diğer çalışmalar ise topikal ve yüzeysel olarak uygulandığında kurkuminin cilt sağlığını iyileştirebileceğini ileri sürmektedir. Bir türlü geçmeyen inatçı cilt sorunlarınız varsa ve artık bu rahatsızlıklardan kurtulmak istiyorsanız, doğal bir çözüm olan kurkuminden yardım almayı düşünebilirsiniz.
14. Sindirim sistemi
Zerdeçal kullanımı Ayurveda ve Çin tıbbında yaygın bir durumdur. Zerdeçal, sindirim ve gaz problemleri dâhil olmak üzere çeşitli fiziksel rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca, bunun bilimsel bir geçmişi olduğu da görünmektedir. Yürütülen çift-kör, plasebo kontrollü bir çalışma, zerdeçalın sindirim güçlüğü yaşayan kişilerde şişkinliği ve gaz oluşumu semptomlarını azaltabileceğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, mide yanması miktarını azaltabileceğine ilişkin bazı kanıtlar da olduğundan, bu konuda dikkatli olmak önemlidir. Belki de bugüne kadar bir çözüm bulamadığınız sindirim sorununuzu doğal bir madde olan zerdeçal ile son derece doğal bir şekilde ve zararlı kimyasal ilaçlara başvurmadan çözebilirsiniz. Denemeye değer.
15. Hafıza
Kesin olarak ve araştırma esasına göre bir şey söylemek için henüz çok erken olsa da, zerdeçalın beyindeki Alzheimer hastalığı ile bağlantılı sinirlerdeki enflamasyonun azaltılmasına yardımcı olabileceğine ilişkin bazı kanıtlar vardır. Aynı çalışma, kurkuminin beyni oksidatif strese karşı korumaya yardımcı olabileceğini de göstermiştir. İnsanlar üzerinde daha geniş ölçekli çalışmalar yürütmek gereklidir, ancak umut vaat edici görünüyor.
16. Detoksifikasyon
Vücut atık ürünleri doğal yollarla, esas olarak da karaciğerin yardımıyla atar. Ama bazı uzmanlar sizin de bu sürece yardımcı olabileceğinizi düşünüyor. Nasıl mı? “Zerdeçal, safrayı sulandırarak vücudun doğal detoksifikasyon sistemlerinin desteklenmesine yardımcı olur. Bu da safranın bağırsaklardan daha serbest bir şekilde akmasına ve sonuçta vücuttan atılmasına izin verir.”
17. Tansiyon
Zerdeçalın içindeki kurkumin, damarların genişlemesini sağlayan doğal bir kan sulandırıcıdır. Kan damarları rahatladıkça, bu madde yüksek tansiyon riskini azaltabilir. Antienflamatuar özellikler genel kalp-damar işlevine de yardımcı olabilir, bu da sonuç olarak sağlıklı bir kan akışının sürdürülmesine yardımcı olur. Kurkumin kanama riskini artırabileceğinden, kullanıldığında bazı kişiler için sorunlar yaratabileceğini lütfen unutmayın. Düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa, kurkumin kullanmadan önce bir doktora danışmakta fayda vardır.
18. Uyku
Uyku yetersizliği, hormonlardan iştaha kadar vücudunuzun düzenini altüst edebilir. Sağlık için günde en az yedi veya sekiz saatlik uyku çok önemlidir. Hayvanlar üzerinde yürütülen bir çalışmada, 72 saat boyunca uyku uyumayan farelerde uyku eksikliğinin semptomlarının kurkumin ile giderilebileceği ortaya konmuştur.
19. Dezenfektan
Zerdeçalın sağlığa faydaları üzerine yürütülen çok sayıda çalışma, bu doğal ürünün antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleri olduğunu ortaya koymuştur. Bu da zerdeçalın kesikler ve yanıklar için çok faydalı ve doğal bir dezenfektan olduğunu gösteriyor. 2001 yılında yürütülen bir çalışma, zerdeçalın yara iyileşmesini de desteklediğini göstermiştir. Daha küçük sıyrık ve kesikler için, hızlı bir çare olarak zerdeçal tozunu suyla karıştırarak bir macun hazırlayabilirsiniz.
 Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Zerdecalin-Saglik-icin-19-Mucize-Faydalari/413401