Elazığ'da ve Bölgede Kurtarma Çalışması Sürüyor

25 Ocak 2020 Cumartesi  00:09

Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Elazığ'ın çeşitli ilçeleri ile merkezinin yanı sıra Adıyaman, Malatya, Diyarbakır ve Tunceli gibi çevre illerde de hissedilen depremde en az 14 kişi hayatını kaybetti.
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yaptığı yazılı açıklamada, "İlk belirlemelere göre, Elazığ'da 8 kişi hayatını kaybetmiş, 12 kişi yaralanmıştır; Malatya'da ise 6 kişi hayatını kaybetmiş, 45 kişi yaralanmıştır" dedi.
Daha önce Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım da ikisi ağır, 225 kişinin yaralandığını söylemişti.
Kaldırım, "İl merkezinde dört bina yıkıldı. Enkaz altında kalanlar var. Kurtarma ekipleri altı kişiyi çıkarttı, çalışmalar devam ediyor" dedi.
AFAD, Elazığ'ın Maden ve Sivrice ilçelerinde yıkılan binalar olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremle ilişkili açıklamada bulundu. AFAD'dan yapılan açıklamada, "Elazığ ili, Sivrice ilçesinde, 24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55'de 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem sonrasında bölgede 4 büyüklüğü üzeri 6 adet deprem meydana gelmiş olup, toplam artçı deprem sayısı 30'dur. İ. Elazığ İl AFAD ekipleri şehir merkezinde yıkılan binalara müdahale etmektedir. Maden ve Sivrice'de yıkılan binalar olduğu bilgisi alınmıştır. Elazığ ve çevre illerde arama tarama çalışmaları devam etmektedir. Elazığ Havaalanı çalışır durumdadır. Tüm çevre iller bölgeye karayoluyla bölgeye ulaşım sağlamaktadır. Deprem sonrasında tüm iller ve birlikler teyakkuz haline geçirilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere tüm afet ve acil durum yönetimi merkezleri (AADYM) aktif hale geçirilmiştir." denildi.
"AFAD'ın Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Batman, Bayburt, Bingöl, Bursa, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, İstanbul, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Mardin, Muş, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat ve Van il müdürlükleri, Jandarma Arama Kurtarma, Gümüşhane UMKE ile İstanbul ve Mersin itfaiyelerinden, toplamda 418 arama kurtarma personeli bölgeye sevk edilmiştir. AFAD Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Erzurum, Erzincan, Kahramanmaraş, Mardin ve Muş lojistik depolarından bölgeye 1.689 çadır, 1.656 yatak ve 9.200 battaniye sevk edilmiştir. Türkiye Afet Müdahale Planı'na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, 28 çalışma grubu, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir. Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Telefon görüşmelerinde mümkünse web tabanlı uygulamaların ve SMS'lerin tercih edilmesi önem arz önem arz ediyor. Doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Vatandaşlarımız, acil yardıma ihtiyaç duymadıkları sürece, telefonlarını kesinlikle kullanmamalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır. AFAD, gelişmeleri aralıksız takip etmektedir.” 
AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut Elazığ’da yaşanan depremle alakalı Kanal Fırat canlı yayınına bağlanarak bilanço hakkında bilgi verdi. İşte Milletvekili Bulut’un o açıklaması; “BÜTÜN KURUMLAR TEYAKKUZ HALİNDE” Milletvekili Metin Bulut, “Şu an itibariyle  Malatya’da ve  Elazığ’da hayatını kaybeden vatandaşlarımız var, duyumlar gelmeye devam ediyor şuanda Gezin’de büyük bir yıkım var o binada 7/8 kişi olduğunu söyleniyor. Bütün kurumların şuandan itibaren görevi, tüm vatandaşların can güvenliğini sağlamak ve Diyarbakır’dan şuanda ekipler gelerek bölgelere intikal etti ve çalışıyorlar daha sonra Van’dan yola çıkan ekipler var ve İçişleri Bakanımız ve Sağlık Bakanımız da birazdan burada olurlar onun akabinde Cumhurbaşkanımız da aradılar şuanda herkesin gözü Elazığ’da” ifadelerinde bulundu.
 Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Elazig-da-ve-Bolgede-Kurtarma-Calismasi-Suruyor/413547