Çin’in günlük maske üretimi 10 milyon, koruyucu giysi üretimi 20 bine çıktı

4 Şubat 2020 Salı  06:26

 
Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı Sözcüsü Huang Libin, 1 Şubat itibarıyla Çin’de tıbbi koruyucu giysi üretiminin günlük 20 bine çıktığını ve bunların büyük çoğunluğunun yeni koronavirüsü salgınından en ağır şekilde etkilenen Hubei eyaleti ile Wuhan kentinde kullanılacağını bildirdi.

Sanayi ve Bilişim Bakanlığı tarafından dün düzenlenen basın toplantısında, tıbbi malzemelerin tedariki konusunda çeşitli tedbirler alındığı kaydedildi.
 
Sanayi ve Bilişim Bakanlığı, şu an maske üretim kapasitesinin günlük 10 milyonu aştığını ancak hastanelerin ihtiyaç duyduğu N95 maskelerin günlük üretim kapasitesi sadece 600 bin olduğunu açıkladı. Daha fazla şirketin üretimi yeniden başlatmasıyla birlikte maske tedarikinin de artacağı belirtildi.
 
Huang’ın basın toplantısında verdiği bilgilere göre, önceki gün itibarıyla Hubei eyaletine gönderilen 136 bin adet yerli üretim koruyucu giysiden 117 bini, 134 bin adet N95 maskeden de 110 bini bölgeye ulaştı. Ayrıca 188 bin tıbbi gözlük ve maskenin 11 bini eyalete vardı.
Öte yandan, ithal edilen ve diğer ülkelerden bağışlanan koruyucu giysiler de Wuhan’a ulaştı.
 
Huang, söz konusu tıbbi malzemelere olan ihtiyacı gidermek için önemli şirketlerin Bahar Bayramı tatili sonrasında yeniden üretime başlaması konusunda tedbirler aldıklarına dikkat çekti. Edinilen bilgilere göre, tıbbi koruyucu giysi üretimi sayısı 28 Ocak’ta 8 bin 700 iken, 1 Şubat’ta 20 bine çıktı. Yine 1 Şubat itibarıyla maske üretimi kapasitesinin de yüzde 60’ına ulaşıldı. Huang, şirketlerin üretimi yeniden başlatması konusunda yaşanan sorunları çözmenin yanı sıra uluslararası iş birliğini de yoğunlaştırarak yurt dışından tıbbi malzeme satın almaya devam ettiklerini söyledi.
 
Bakanlık, sıvı dezenfektan ürünleri ile dezenfektan olarak kullanılan etil alkol tedariki ve dağıtımının da artacağını duyurdu. 

 Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Cin-in-gunluk-maske-uretimi-10-milyon-koruyucu-giysi-uretimi-20-bine-cikti/413605