TYB Şubelerinde etkinliklere Göre Ayın Faaliyetini Seçiyor

13 Şubat 2020 Perşembe  22:22


Konuyla ilgili bilgi veren TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kâzım Arıcan, “Ülkemizin zengin kültürünü, sanatını, edebiyatını, düşünce hayatını ve kadim değerlerini korumakla yetinmeyip daha da zenginleştirmek amacıyla 41 yıldır genel merkez, şube ve temsilciliklerimizle büyük bir gayret gösteriyoruz. Şube yöneticilerimiz bulundukları illerde çok önemli faaliyetler düzenliyorlar. Ocak 2020 tarihinden itibaren, bu etkinliklerden birini “ayın faaliyeti” olarak seçip duyuracağız.” dedi.
Başkan Arıcan, faaliyetin değerlendirilmesi yapılırken dikkate aldıkları unsurları da şöyle sıraladı: “ Etkinliğin kültürel hayatımıza olumlu etkisi, katılımcı sayısı, üniversiteler kamu ve sivil toplum kuruluşları ile yapılan işbirliği, haber olma niteliği, gençlerin/ailelerin katılımının sağlanması, şehrin kültürel dokusuna sağladığı katkı, toplumun edebi ve düşünce iklimini zenginleştiren konular tercih edilerek bir seçim yapıyoruz”  diye konuştu.
Her şubenin faaliyetini önemsediklerini belirten Arıcan, etkinlik haberlerini her duyduğunda her okuduğunda umut ve heyecanın arttığını belirtti.
Ayın Faaliyeti Erzincan’da
Ocak ayı haberlerinin değerlendirmeleri sonucunda; Erzincan Şubesinde gerçekleştirilen “Bürokrat Kürsüsü Şiir Şöleni” ayın faaliyeti olarak belirlendi.
Şiir şöleninde; Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Cumhuriyet Savcısı Kayhan Çetin, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Halil Odabaş, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Uğur Nalcıoğlu başta olmak üzere şehirde bulunan kamu yöneticileri, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri seçtikleri şiirleri kürsüde seslendirdiler.
Yoğun bir ilgi gören programda salonda bulunanlar için yapılan çekilişle 10 kişiye de tablet hediye edildi.
Yöneticilerimiz kültüre, sanata, edebiyata büyük ilgi gösteriyor
Şube Başkanı Halil İbrahim Özdemir düzenlenen şölenle ilgili olarak şunları söyledi:
 “Erzincan’ın kültür ve sanat hayatını canlı tutmak, kadim değerlerimizi korumak ve geliştirmek amacıyla faaliyetlerimiz devam ediyor. Bu faaliyetlerimizden biri olan “Bürokrat Kürsüsü Şiir Şöleni’nde sayın Valimiz, Milletvekilimiz ve Belediye Başkanımız  başta olmak üzere ilimizin değerli bürokratlarıyla bir araya geldik. Bir şehrin yöneticilerinin kültüre, sanata, edebiyata ve güzel sanatlara ilgi duyması kadar güzel bir şey olamaz. Bu manada biz şehir olarak çok şanslıyız. Şiirin sadece okuyana değil dinleyene de mutluluk ve huzur veren bir yönü var. Her ne kadar kişisel olarak üretilse de toplumsal bir karşılığı olan edebiyatın sanatın bu gücünden yararlanarak sanat severleri bir araya getirmenin gayreti içinde olacağız.”   
Ocak ayında öne çıkan diğer faaliyet ise: Ankara: Bir Muhacir Köyün Hikâyesi: Nalköyü, İstanbul: Uluslararası Resim Sergisi. Erzurum: Prof. Dr. Necati Öner’i vefatının birinci yılında anıldı. Bursa: Yazar, şair Cahit Çollak'ı anma programı. Şanlıurfa: Mehmet Akif İnan, vefatının 20. yılında Şanlıurfa'da anıldı.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/TYB-Subelerinde-etkinliklere-Gore-Ayin-Faaliyetini-Seciyor/413664