Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   23/31 °C
 
 
    DP Genel Sekreteri Akpınar’dan YDP Başkan Yardımcısı Büyükyılmaz’a yanıt…  
 
    İran Gizemli Kazanın Yasını Tutuyor  
 
    Kepez , Başkan Mesut Kocagöz’ün sevgi mesajı kapsamında çiçeklerle süsleniyor  
 
    AKDÜ 'de IEEE Akdeniz FutureFest Zirvesi  
Vatandaşlar Camilere Akın Etti
Vatandaşlar Camilere Akın Etti
 
Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve ''bin aydan hayırlı'' olarak kabul edilen Kadir Gecesi dualarla idrak edildi.
 
24 Temmuz 2014 Perşembe - 09:03

Kadir Gecesi'ni camilerde geçirmek isteyen çok sayıda vatandaş, Eyüp Sultan, Fatih, Süleymaniye ve Sultanahmet camileri başta olmak üzere kentteki birçok camide iftardan önce hazır bulundu. Camilerin etrafında orucunu açan vatandaşlar, akşam ve yatsı ile teravih namazını eda etti, okunan Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahileri dinledi.
 
Sultanahmet Camisi
Orucunu At Meydanı, Sultanahmet Camisi'nin avlusu ve Sultanahmet Meydanı'nda açan vatandaşlar, yapılan dualara eşlik etti. Vatandaşlar, başta Gazze olmak üzere İslam dünyasındaki sıkıntıların son bulması için hep birlikte dua etti. Caminin girişinde ve şadırvanında uzun kuyruklar oluştu.
 
Vatandaşlar, caminin içinin yanı sıra avlusu ve bahçesinde de teravih namazı kıldı. Bazı Müslüman turistlerin de camiye geldiği görüldü. Vatandaşların Kur'an-ı Kerim okuduğu caminin bahçesinde turistler de fotoğraf çekti.
 
"Küçük çocuklarınıza el açtırarak, dua ettirin"
 
Bu arada, teravih namazını burada kılan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, namazın ardından ramazanın bereketi ve Kadir Gecesi'nin önemine vurgu yaptı.  
 
Kadir Gecesi'nin Müslümanlar için çok önemli ve kutsal bir gün olduğunu belirten Görmez, son yıllarda İslam dünyasındaki olumsuz olayların son bulması için böyle önemli gecelerde bolca dua edilmesi gerektiğini anlattı.
 
Görmez, bu gecenin, zulme uğramış mazlumlar için bir dua gecesi olması temennisinde bulunarak, "Kadir Gecemiz, mazlumlarla dayanışma gecesi olsun. Masum küçük çocuklarınıza bile ellerini açtırarak, lütfen dua ettirin. Onlar, minik ellerini açarak Rabbimize şöyle dua etsinler; 'Rabbim, yeryüzünün hiçbir yerinde çocuklar hunharca katledilmesin. Rabbim, bu çocukları katledenlere sen cezasını ver'. Allah dualarınızı kabul etsin. Kadriniz yüce olsun" diye konuştu.
 
Ankara
Kadir Gecesi vesilesi ile Kocatepe, Ahmet Hamdi Akseki ve Hacı Bayram Veli camilerini dolduran Müslümanlar namaz kıldı, dua etti, okunan Kur'an-ı Kerim'i dinledi.
 
Hacı Bayram Veli Camisi'ne gelenler, yatsı ve teravih namazından sonra türbe ziyaretinde bulundu.
 
Vatandaşlar Selimiye Camisi'ni akın etti
 
Edirne'de iftar sonrasında vatandaşlar, Kadir Gecesi dolayısıyla Mimar Sinan'ın ustalık eseri tarihi Selimiye Camisi'ne akın etti.
 
Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, vaazında, Kadir Gecesi'nde Allah'ın rahmet kapılarının açık olduğunu ve tövbelerin kabul edileceğini söyledi.
 
Kadir Gecesi nedeniyle kente gelen çok sayıda gurbetçi ve Batı Trakyalı vatandaşlar da Selimiye Camisi'ne gelerek namaz kılıp, dua etti.
 
Öte yandan, Edirne Belediyesi tarafından Selimiye Camisi'nin dış cephesine lazer yardımıyla "Selimiye Camisi Dünya Mirası'dır" yazıldı, ışıklandırma yapıldı.
 
Kayseri
Kayseri'de, Kadir Gecesi dolayısıyla tarihi Eski ve Üç Şerefeli camiler ile kentteki diğer camilerde da yoğunluk yaşandı.
 
''Peygamberler Şehri''nde Kadir Gecesi coşkusu
 
Şanlıurfa'da, "Bin aydan daha hayırlı" olduğu belirtilen Kadir Gecesi dolayısıyla camiler ibadet etmek isteyenlerle doldu.
 
"Peygamberler şehri" olarak da adlandırılan kentte, Adıyaman, Gaziantep ve Diyarbakır gibi çevre illerden gelen çok sayıda vatandaş, kandil dolayısıyla Hz. İbrahim'in doğduğu rivayet edilen makam ile Hz. Eyüp'ün hastalığında çile çektiği rivayet edilen mekanı ziyaret etti.
 
Akşam saatlerinde Balıklıgöl Yerleşkesi'ne gelen vatandaşlardan oruçlarını açtı, kimileri de de camilerde namaz kılıp, Kur'an-ı Kerim okudu.
 
Teravih namazının ardından, müftülük yetkililerince Dergah Camisi'nde mevlit okutulurken kentteki camilerin tamamında da kandil dolayısıyla özel programlar düzenlendi.
 
Sivas
Sivas'ta camiler Kadir Gecesi dolayısıyla ibadet etmek isteyenlerle doldu.
 
Kentte çok sayıda vatandaş, Kadir Gecesi dolayısıyla tarihi Ulu Cami, Kale Cami ve Paşa Camisine akın etti.
 
Teravih namazını eda eden vatandaşlar, okunan Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahileri dinledi. Filistin'de yaşamını yitirenler için dualar edildi.
 
Vatandaşlar teravih namazından sonra tarihi Ulu Camisinde tesbih namazı kıldı.
 
Zonguldak
Alaplı ilçesinde, Kadir Gecesi nedeniyle Merkez Camisi'ndeki Sakal-ı Şerif, vatandaşların ziyaretine açıldı.
 
Merkez Camisi'nde bulunan Sakal-ı Şerif, ilahiler eşliğinde sedef kaplamalı sandukasından açılarak sergilendi.
 
Duygulu anların da yaşandığı ziyarette, bazı vatandaşlar cep telefonlarıyla Sakal-ı Şerif’in fotoğrafını çekmeye çalıştı.
 
Alaplı İlçe Müftüsü Mehmet Bektaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sakal-ı Şerif’i Kadir Gecesi dolayısıyla ziyarete açtıklarını söyledi.
 
Sakal-ı Şerif'e vatandaşların yoğun ilgisi olduğunu ifade eden Bektaş, "Merkez Camimiz Kadir Gecesi nedeniyle dolup taşarken Sakal-ı Şerif'i görmek isteyen birçok insan gözyaşlarını tutamadı. Hazreti Muhammed,  tüm insanlık için rahmettir. Biz ona ne kadar yakın olursak, o kadar daha mutlu, huzurlu ve iç içe oluruz. Sevgi, kardeşlik ve dayanışma içerisinde oluruz" dedi.
 
Tokat
Tokat'ın Niksar ilçesinde Kadir Gecesi dolayısıyla vatandaşlar, yatsı ve teravih namazını ilçe stadyumunda kıldı.
 
Niksar Belediyesi tarafından ilçe stadyumu önünde düzenlenen iftara katılan vatandaşlar, saha içerisine açılan branda üzerinde yatsı ve teravih namazını kıldı.
 
AK Parti Tokat İl Genel Meclisi Üyesi Kemal Yılmaz'ın kıldırdığı namazdan sonra İsrail'in Gazze'ye saldırıları sonucu hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze kılındı, dualar edildi.
 
Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, yaptığı açıklamada, ramazan ayının birkaç yıldır yaz mevsimine denk geldiğini belirterek, "Teravihi de böyle açıkta kılmak, hep bir arada olmak, bir merkezde buluşmak anlamında böyle bir birlikteliği arkadaşlarımızla istişare ettik. Hemşehrilerimiz de ilgi gösterdi" dedi.
 
Balkanlar
Batı Balkanlar'da yaşayan Müslümanlar, Kur'an-ı Kerim'de, bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi dolayısıyla camilere akın etti.
 
Kadir Gecesi münasebetiyle Saraybosna, Üsküp, Belgrad, Zagreb, Priştine ile Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinin Novi Pazar kentindeki camiler doldu taştı.
 
Saraybosna'da, tarihi Gazi Hüsrevbey Camisi'ne gelen yüzlerce Müslüman, yer bulamayınca, teravih namazını avluda kıldı. Tarihi camide, teravih namazının kılınmasının yanı sıra Kadir Gecesi dolayısıyla dua edildi ve vaaz verildi.
 
Bosna Hersek Reis-ul Uleması Hüseyin Kavazoviç, teravih namaz sonrasında verdiği vaazda, bugünün Kadir Gecesi ve dua gecesi olduğuna dikkati çekerek, dünyanın değişik yerlerinden Müslümanların çok acı çektiğini dile getirdi.
 
Kavazoviç, "Hepimiz görüyoruz ki, Filistin'de, Irak'ta, Suriye'de, Mısır'da, Libya'da, Yemen'de, Afganistan'da, Myanmar'da kardeşlerimiz çok acı çekiyor. Bu yüzden yardımı hiç reddetmeyen Yüce Allah'tan yardım için dua edelim. Dua edelim ki, tüm Müslümanların kalplerini birleştirsin, aralarındaki bölünmeler son bulsun" diye konuştu.
 
Camide, gece boyunca Kur'an okundu, Boşnakça ve Türkçe ilahiler seslendirildi.
 
Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki tek cami olan Bayraklı Camisi'nde toplanan vatandaşlar, Kadir Gecesi vesilesiyle Kur'an okudu ve dua etti.
 
Kadir Gecesi dolayısıyla Sırbistan'daki Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesinde bulunan yaklaşık 300 camide de teravih namazının ardından çeşitli programlar düzenlendi.
 
Sancak bölgesinin en büyük kenti Novi Pazar'da, açık alanda toplu dua edildi.
 
Müslümanların yaşadığı Preşeva Vadisi'nin yanı sıra Sırbistan'ın Şabac, Kraguyevac, Novi Sad ve Niş kentlerinde de Kadir Gecesi, düzenlenen programlarla ihya edildi.
 
Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki Müslümanlar, Kadir Gecesi vesilesi ile tarihi camilere akın etti. Üsküp'teki tarihi Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa ve Köse Kadı Camisi'ne yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, teravih namazının ardından uzun süre dualar etti.
 
Yaklaşık 2 milyonluk nüfusunun çoğunluğu Müslüman Arnavut, Türk, Boşnak ve Goralılardan oluşan Kosova'nın başkenti Priştine ile Gilan'daki camilerde Kadir Gecesi münasebetiyle programlar düzenlendi. Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga, Kadir Gecesi vesilesiyle başkent Priştine'de iftar verdi.
 
Başkent Priştine'de Osmanlı eseri olan ve bir süre önce restorasyonu tamamlanan Fatih Sultan Mehmet Camisi'nin içinde yer bulamayan cemaat avluda ve cami bahçesinde saf tuttu.
 
Batı Balkanların en küçük ülkesi Karadağ'da, Müslüman nüfusun yoğun yaşadığı Rojaye, Biyelo Polje ve Plyevlya, Ulciny ve Bar gibi kentlerde Kadir Gecesi kutlandı. Hırvatistan'da başkent Zagreb'in yanı sıra Riyeka ve Sisak kentlerinde de Müslümanlar camilerde birlikte saf tuttu.
 
Berlin
Almanya'nın başkenti Berlin'de yaşayan Türkler, Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve bin aydan daha hayırlı olarak kabul edilen Kadir Gecesi'nde Şehitlik Camisi'ni doldurdu.
 
Şehitlik Camisi'ne gelen yaklaşık 5 bin kişi akşam ve yatsı ile teravih namazını eda etti, okunan Kur'an-ı Kerim ve ilahileri dinledi.
 
Dış kapılar, caminin erken saatlerde dolması nedeniyle girişlere kapatıldı.
 
Yoğun ilgiden dolayı dışarda kalan vatandaşlardan bir kısmı namazlarını kaldırımda kılarken, yer bulamayanlar ise evlerine dönmek zorunda kaldı.
 

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
LYS Tercih Sonuçları Açıklandı
 
Haham'dan Katliam Çağrısı
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Kadir Gecesinin Önemi ve Faziletleri
Kur'an-ı Kerim'in inmeye başladığı gece olan Kadir gecesinin Müslümanlar ...
Tatilcilere Kötü Haber!
Artan talep nedeniyle firmalar fiyatlarına zam yaparken, İstanbul 'dan ...
2014 LYS Sonuçları Açıklandı
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 14-15 ve 21-22 Haziran tarihlerinde ...
İlk Teravih Namazı Kılındı
İstanbul'da Sultanahmet, Eyüp Sultan ve Yeni Cami'nin de aralarında bulunduğu ...
 
 
Nejat İşler'den Kötü Haber
Nejat İşler'in iki parmağı 5 saat süren operasyonla kesildi.
Bugün Berat Kandili
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ramazan'a 15 gün kala idrak edilen ...
Pedofillerin Takibi İçin DNA Veri Bankası
Türkiye’de çok sık görülmeye başlanan çocuklara yönelik cinsel istismar ...
Kenan Işık: ''Bekle Beni, Dönüp Geleceğim''
Kenan Işık sağlığına kavuşana kadar Kim Milyoner Olmak İster'i yakın dostları ...
 
 
Regaip Kandili'nde Eller Semaya Açıldı
Regaip Kandili münasebetiyle Sultanahmet Cami'sinde düzenlenen programa binlerce müslüman katıldı.
Bu Çayın Kilosu 5 Bin Lira!
"Yeni Beyaz Altın" diye adlandırılan çayın kilosu, 5 bin liraya kadar yükseliyor.
Anzakların Anma Töreninde Cem Yılmaz Sürprizi
Yaklaşık 5 bin Anzak’ın katılıp ataları için dua ettiği anma töreninin ...
Türkiye'nin 5'inci Yüz Nakillisi Recep Sert, Nişanlandı
Türkiye’nin 5’inci yüz nakli uygulanan hastası 27 yaşındaki Recep Sert, ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
DP Genel Sekreteri Akpınar’dan YDP Başkan Yardımcısı Büyükyılmaz’a yanıt…

DP Genel Sekreteri Akpınar’dan YDP Başkan Yardımcısı Büyükyılmaz’a yanıt…

  ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
 
  Siz Antalya'yı HAK Ediyor Musunuz ?
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Siz Antalya'yı HAK Ediyor Musunuz ?
 
Mehmet Kesim
 
 
Otur Oturduğun Yerde!
 
Prof.Dr.Ata Atun
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
KKTC'DE YEREL SEÇİM HEYECANI
 
Reşit KESİM
 
 
ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya