Türk Kızılayı Güneydoğu'da Kriz Merkezi Oluşturacak

8 Ocak 2016 Cuma  12:46

Türk Kızılayı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde terör örgütü PKK mensuplarının saldırıları nedeniyle mağduriyet yaşayan vatandaşlara sağlanacak yardımlar için kriz merkezi oluşturacak.

Kurum, kırsaldaki saldırılarını şehir merkezlerine taşıyan bölücü terör örgütünün mağdur ettiği vatandaşların acil ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için harekete geçti.

Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Kerem Kınık yaptığı açıklamada, kurumun kuruluşundan bu yana ülke içi ve dışında ihtiyaç sahibi insanların yanında olduğunu söyledi.

Güneydoğu'da son dönemde yaşanan olaylar nedeniyle mağduriyet yaşayanların da yanında olmak istediklerini belirten Kınık, şöyle devam etti:

"Diyarbakır Sur'dan güvenlik problemi dolayısıyla göçmek zorunda kalan mağdur insanlar olsun, Nusaybin, Cizre, Silopi, Şırnak'ta ve bölgede ne kadar etkilenmiş olan vatandaşlarımız varsa onlara acil ihtiyaçlarını ulaştırma adına şu anda bir çalışma yürütüyoruz. Kızılay şubelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, kaymakamlıklar, valiliklerle eş güdümü sağlayarak özellikle barınma, giysi, gıda, yakacak gibi acil olarak gereken yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ivedi olarak ulaştırmaya gayret edeceğiz."

Kınık, öncelikle Elazığ'daki Güneydoğu Anadolu Bölge Afet Yönetim Merkezi depolarından getirdikleri yaklaşık bin aileye yetecek gıda ve battaniye yardımını mağdur insanlara ulaştıracaklarını anlattı.

- Kriz merkezi kurulacak

Millete ait bir kuruluş olarak ihtiyaç duyan tüm vatandaşların yardımına koşmanın en büyük vazifeleri olduğunu dile getiren Kınık, şu anda bunu gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bölgede oluşan güvenlik durumu nedeniyle hassasiyetin arttığını vurgulayan Kınık, şunları kaydetti:

"Bölgede terör mağdurlarına yardım için kriz merkezi ve bu operasyonları yürütebileceğimiz komuta kontrol merkezi oluşturuyoruz. Yardımların organizasyonunda profesyonel çalışanlarımız ve bölgedeki profesyonel lojistik imkanlarımızla hem diğer sivil toplum kuruluşlarına yardımcı olacağız hem de bu konuyla ilgili zaten çok gayret sarf eden devletimizin lojistik kuruluşlarına destek sağlamaya çalışacağız."Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Turk-Kizilayi-Guneydogu-da-Kriz-Merkezi-Olusturacak/399814