Senin Gözünden Orman Yarışması ödül töreni

9 Haziran 2022 Perşembe  21:25

Akdeniz Üniversitesi, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü ve Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün iştirakleriyle, Antalya Orkidelerini ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği (ANTOK) tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği fonlarıyla desteklenen Antalya Orman Kaynaklarını Koruma Uygulama Projesi (CONİFERA) projesi kapsamında düzenlenen “Senin Gözünden Orman” konulu ilkokul öğrencileri için resim, ortaokul öğrencileri için kompozisyon ve lise öğrencileri için fotoğraf yarışması ödül töreni Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Törene Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hilmi Demirkaya, Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, akademisyenler, öğrenciler, ödül alan öğrencilerin öğretmenleri ve veliler katıldı.
EN DEĞERLİ HAZİNEMİZ ORMANLARIMIZ
Açılışta konuşan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hilmi Demirkaya, “Bir ülkenin sahip olduğu en değerli hazinesi sahip olduğu ormanlardır. Ormanlarını bilinçsizce tüketen ülkeler sadece çölleşmekle kalmazlar sahip oldukları en büyük doğal zenginliği de kaybetmiş olurlar. Bu doğal zenginlikleri korumak hepimizin görevi. Bu düşünceden yola çıkarak özellikle ülkemizin geleceği öğrencilerimiz ve orman arasında bir bağ kurmak. Bu bağı ve sevgiyi güçlendirmek en önemli önceliğimizdir. Bu amaçla yola çıkan Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi doğa koruma bilincine sahip yeni nesiller yetiştirmek için var gücüyle çalışmaktadır.” diye konuştu.
TEMİZ HAVA TEMİZ SU İÇİN ORMANLAR ŞART
Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici ise, “Bizim ne yaptığımız konusunda bir türlü vatandaşı bilgilendiremedik. Biz ormancılar milletin görmediği dağların arkasında destanlar yazdık. Yıllarca bu ülkenin dağını taşını her yerini ağaçlandırdık. Son 15-20 yılda Türkiye’nin orman varlığını %30 artırdık. Bugün ülkemizin %30’nu ormanlarımız oluşturuyor. Bizler temiz hava solumak, temiz su içmek ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek istiyorsak ormanlarımızın kıymetini bilip onlara sahip çıkmaktan başka çaremiz yok.” ifadelerini kullandı.
SAHA VE ARAZİ ÇALIŞMALARI DAHA ETKİLİ
Ödül töreninde bir sunum gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim üyesi ve ANTOK Başkanı Doç. Dr. İsmail Gökhan Deniz, “Hiçbir sosyal paylaşım ağaç dikemiyor. Sahadaki çalışmalar kadar etkili olamıyor. Bizler bu proje ile sahaya ve arazi ortamına inerek, bitki türlerini yerinde koruyarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Toplumumuzda bu konuda farkındalık oluşturmaya çalıştık. Bugün bu farkındalığın oluştuğunu görmek çok mutluluk verici.” şeklinde konuştu.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Senin-Gozunden-Orman-Yarismasi-odul-toreni/417707