KKTC'li Bakan Tahsin Ertuğruloğlu: Güney Kıbrıs’ın silahlanma girişimlerini oturup seyretmeyeceğiz

4 Kasım 2022 Cuma  12:45

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kıbrıs’ta silahlanma girişimlerini “oturup seyretmeyeceklerini” ve GKRY’nin atacağı adımlara göre gerekli tedbirlerin alınacağını söyleyerek, deniz üssü kurulmasının da bu tedbirlerden birisi olabileceğini açıkladı.
Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu  Doğu Akdeniz bölgesinde hidrokarbon kaynakları ile yaşanan gelişmeler, ABD’nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile ilişkileri gibi bazı konularda Alman haber kanalı Deutsche Welle (DW) Türkçe’nin sorularını yanıtladı.
BAKAN ERTUĞRULOĞLU “TÜRKİYE'NİN VE KIBRIS TÜRKLERİNİN ÇIKARLARINI GASP ETMEYE YÖNELİK HAREKETLERİN HİÇBİRİNE İZİN VERİLMEYECEKTİR”
“Akdeniz'de suların yeniden ısındığını ve Türkiye ile Yunanistan arasında gerilimin tırmandığını ve diğer yandan ABD'nin Yunanistan ve Rumlara artan desteğinden Türk tarafının şikayetçi olduğunun” ifade edilmesi ve “bölgede giderek artan tansiyonu nasıl değerlendirdiğinin” sorulması üzerine Ertuğruloğlu, şunları söyledi:
“Doğu Akdeniz'de tansiyonun biraz yükselmekte olduğu tabii ki gözle görülebilir bir gelişme. Ama şaşırtıcı değil. Özellikle ABD'nin ama sadece Amerika'nın değil, Batı dünyasının gerek Yunanistan gerekse Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olsun, bu tarafı şımartan, cesaretlendiren politikaları bu gerilimin başlıca nedenleri bana göre. Başından beri söylüyoruz; Kıbrıs Türkü'nü ve Anavatan Türkiye'yi yok sayan, Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin çıkarlarını gasp etmeye yönelik hareketlerin hiçbirine izin verilmeyecektir. Bu doğrultuda da gerekenler yapılmaktadır.”Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/KKTC-li-Bakan-Tahsin-Ertugruloglu-Guney-Kibris-in-silahlanma-girisimlerini-oturup-seyretmeyecegiz/418144