Vali Yazıcı :Antalya Olarak Depremde Zarar Gören Vatandaşlarımıza Her Türlü Desteği Vereceğiz

7 Şubat 2023 Salı  22:02

Antalya olarak bölgeyi yakından takip ettiklerini ve yardım ile ilgili konularda çalışmalara başladıklarını belirten Vali Yazıcı; “Antalya olarak depremde zarar gören vatandaşlarımıza konaklama dâhil her türlü desteği vereceğiz. Önceliğimiz arama kurtarma noktasında destek vermek.” dedi.
AFAD’ın verilerine göre 06.02.2023 saat 04.17 civarında merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7 büyüklüğünde meydana gelen ve birçok ilde hissedilen depremden etkilenen bölgelere yapılacak olan yardımların koordine edilmesi için Antalya’da Afet Koordinasyon Merkezi Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Vali Ersin Yazıcı başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Vali Yardımcısı Yalçın Sezgin ve kurum müdürleri katıldı.
Bu Acıyı Hep Birlikte Yaşıyoruz
Ülke olarak çok büyük bir afet yaşadığımızın altını çizerek sözlerine başlayan Vali Yazıcı; “konuşmamın başında şunu belirtmek isterim ki ülke olarak çok büyük bir afet yaşadık. Ölenlere Allah’tan rahmet, tüm vatandaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Büyük Türk milleti olarak bu felaketin üstesinden de birlik ve beraberlik ile geleceğiz. Ama gerçekten çok büyük bir alanı ve çok sayıda ili kapsayan bir deprem. Maalesef ki çok sayıda can kaybımız var. Bu acıyı hep birlikte yaşıyoruz. Bize de bu kapsamda düşen en büyük görev zordaki vatandaşlarımıza yardım elimizi uzatmak. Sabahın erken saatlerinden itibaren yardım konusunda çalışmalarımıza başladık. Emniyet, jandarma, karayolları ve Antalya Büyükşehir Belediye’miz başta olmak üzere birçok ekibimiz deprem bölgesine yardım için ekipler yolladı. Tüm Türkiye olarak seferber olduk. İnşallah rabbim daha kötüsünü göstermez.” şeklinde konuştu.
Antalya Olarak Yardım Edeceğimiz İl Gaziantep Olarak Belirlendi
Bölgede kış şartlarının ağır geçtiğini söyleyen Vali Yazıcı şunları kaydetti: “Bölgede kış ayı sert bir şekilde kendini hissettiriyor. Olumsuz bir hava durumu var. Ama biz inşallah bunun altından kalkacağız. Sabahtan beri beni birçok vatandaşımız yardım etmek için arıyor. Koordinasyonlar sonucunda bizim Antalya olarak yardım edeceğimiz il Gaziantep olarak belirlendi. Yardımlarımız oraya ulaşacak. Ayni yardımlarımızı Gaziantep’e hızlıca göndermeye başladık. Bölgede acil ihtiyaçlar için bir liste belirlendi. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda yardımlarımız ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.”
Önceliğimiz Arama Kurtarma Noktasında Destek Vermek
Depremi yaşamış biri olarak etkilerinin uzun süre devam ettiğini aktaran Vali Yazıcı; “Depremin travması çok ağır ve uzun sürüyor. Bunu yaşamış biri olarak söylüyorum. Belli bir süre o bölgede insanlar bu korku ile yaşayacak. Biz de Antalya olarak deprem de zarar gören vatandaşlarımıza konaklama dâhil her türlü desteği vereceğiz. Önceliğimiz arama kurtarma noktasında destek vermek.” ifadelerini kullandı.
İnşallah Yaralarımızı Hızlı Bir Şekilde Saracağız
Antalya olarak deprem bölgesine ulaştırılacak destekler konusunda iyi çalışmalar yapıldığına dikkat çeken Vali Yazıcı; “Kurumsal anlamda desteklerimiz iyi. Antalya Büyükşehir Belediyemize de bu noktada teşekkür ediyorum. Bütün kurumlarımız bu konuda son derece hassas davranıyor. Bu toplantıyla bir kez daha konunun hassasiyetine dikkat çekerek koordinasyon konusunda çalışmalar ile ilgili planları masaya yatırmak için toplandık. İnşallah yaralarımızı hızlı bir şekilde saracağız.” dedi.
Toplantıda konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek ise ilk etapta deprem bölgesine 5 kamyon gıda 1.900 battaniye ve 40 tane çadırın yola çıktığını aktardı.
Toplamda 15 Milyon Kişiyi Kapsayan Bir Felaket
Depremde zarar gören vatandaşların konaklamalarıyla ilgilide açıklamalarda bulunan Vali Yazıcı, kamu kurumlarında 4 binin üzerinde yatak bulunduğunu ve bunun haricinde bölgedeki otel yönetimleriyle iletişim halinde olduklarını belirtti. Daha önceki büyük depremlerde de Antalya’daki otellerden yararlanıldığına dikkat çeken Vali Yazıcı; “Depremden zarar gören çok sayıda vatandaşımız var. Toplamda 13,5 milyon kişiyi kapsayan bir felaket. Daha önceki depremlerde de Antalya olarak zordaki vatandaşlarımıza kapımızı açtık. Bu zor zamanda da bize yakışanı en iyi şekilde yapacağız.” diye konuştu.
Vali Yazıcı konuşmasının ardından deprem bölgesine yapılacak olan yardımlarla ilgili kurum müdürlerinden bilgi aldı.
Deprem Kriz Toplantısı Gerçekleştirildi
Afet Koordinasyon Merkezi Değerlendirme Toplantısı’nın ardından Vali Yazıcı başkanlığında, Vali Yardımcıları, ilgili Kaymakamlar ve AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu’nun katılımları ile “Deprem Kriz Toplantısı” gerçekleştirildi. Depremde zarar gören vatandaşların konaklamaları ile ilgili çalışmalar değerlendirildi.Sayfa Adresi: http://byturco.com/haber/Vali-Yazici-Antalya-Olarak-Depremde-Zarar-Goren-Vatandaslarimiza-Her-Turlu-Destegi-Verecegiz/418462