Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   18/34 °C
 
 
gaü arizona
    Büyükşehir'den ''Geleceğimizi Yanlız Bırakmayalım '' Kampanyası  
 
    Erdoğan Birleşmilletler 75.Genel Kuruluna Hitap Etti  
 
    KKTC Başbakanı Tatar’dan Yunanistan Cumhurbaşkanı’na yanıt: “Yunanistan hayal görüyor”  
 
    11. Sea To Sky Enduro Motosiklet Yarışları Kemer'de Başlıyor  
Çipras :Türkiye ile aramızdaki diyalog samimi ve Özel
Çipras :Türkiye ile aramızdaki diyalog samimi ve Özel
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, davetine icabetle Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştiren Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile gerçekleştirdiği baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından gerçekleştirilen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.
 
5 Şubat 2019 Salı - 23:05

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Çipras ie düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Türkiye ve Yunanistan terörün kanlı yüzünü iyi bilen iki ülkedir. Bu meselenin komşuluk ve müttefiklik hukuku bağlamında ele alınması son derece önemlidir. Terörün her türlüsüne karşı kararlı bir şekilde ortak tutum sergilemek zorundayız. Bu çerçevede Yunanistan’dan beklentimiz, FETÖ, PKK, DHKP/C gibi terör örgütü mensuplarının sığındığı güvenli bir ülke hâline gelmemesidir” dedi.
Yunanistan Başbakanı Çipras’ı ve heyetini Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017 yılı sonunda Yunanistan'a başarılı bir ziyaret gerçekleştirdiğini anımsatarak, geçen sürede Yunanistan Başbakanı Çipras ile çeşitli vesilelerle, uluslararası toplantılarda bir araya geldiklerini kaydetti.
“İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİNİN ÇOK DAHA YÜKSEK SEVİYEYE ÇIKARILMASI GEREK”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, baş başa ve heyetler arası görüşmelerde Türkiye ve Yunanistan ilişkilerini, uluslararası bölgesel konuları görüşme fırsatı bulduklarını ifade ederek, Türkiye ve Yunanistan’ın, köklü siyasi, ekonomik, ticari, tarihî, kültürel ve sosyal ilişkilere sahip iki komşu ülke olduğuna dikkati çekti.
Türkiye ile Yunanistan arasında zaman zaman arzu edilmeyen bazı durumlar hâsıl olsa da bunların süratle telafi edildiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin ticari ve ekonomik ilişkilerinin de hedeflenen seviyenin altında olduğunu, 3.5 milyar avro düzeyindeki ticaret hacminin çok daha yüksek seviyeye çıkarılması gerektiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir ve Selanik arasında yolcu ve yük taşıma imkânı sağlayacak deniz seferlerinin başlatılması, İstanbul ve Selanik arasında hızlı demiryolu hattı kurulması ve İpsala-Kipi gümrük kapısında ikinci köprünün tamamlanmasına dair projeleri görüştüklerini bildirerek, Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin beşinci toplantısının da mümkün olan en kısa zamanda gerçekleştirilmesini hedef olarak belirlediklerini açıkladı.
“İKİ ÜLKE ARASINDAKİ MESELELERİN HAKKANİYET TEMELİNDE, BARIŞÇIL ŞEKİLDE ÇÖZÜLEBİLECEĞİNE İNANIYORUM”
“Türkiye olarak, Yunanistan ile aramızdaki tüm meselelerin hakkaniyet temelinde, barışçıl şekilde çözülebileceğine inanıyorum” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakanlığı döneminden bu yana Yunanistan ile ilişkilerde samimi adımlar atılmasını hep savunduğunu, bu anlayışın sürdürülebilir kılınması için ülkeler arasındaki diyalog kanallarının açık tutulması gerektiğini dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yunanistan’da yaşayan soydaşlarımız ve Türkiye’deki Rum kökenli vatandaşlarımız bize göre birer ayrışma değil aslında iş birliği vesilesidir. Azınlıklarımız bizler için sağlam birer köprüdür. Bu anlayışla, görüşmelerimizde karşılıklı vatandaşlarımızın sorunlarını da değerlendirdik. Rum kökenli vatandaşlarımızın durumlarını daha da iyileştirmek için her türlü gayreti gösteriyoruz. Aynı yaklaşım ve zihniyeti Yunanistan’ın da benimsemesini bekliyoruz. Bu noktada Yunanistan’daki kardeşlerimizin yüzleştiği sıkıntıları tüm yönleriyle Sayın Başbakan’a aktardım” diye konuştu.
“TÜRKİYE İÇİN KIBRIS TÜRKLERİNİN SİYASİ EŞİTLİĞİ TEMEL PARAMETREDİR”
Kıbrıs konusunun da görüşmelerin ana başlıkları arasında yer aldığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, içinde bulunulan istişare sürecinin iyi değerlendirilmesi gerektiği, tarafların yeni bir müzakere sürecine başlamadan, ortak bir vizyon, yol haritası belirlemesi gerektiğini sözlerine ekledi.  
Neyin nasıl müzakere edileceğinin önceden net olması gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye için Kıbrıs Türklerinin siyasi eşitliği temel parametredir. Hangi çözüm modeli olursa olsun, bu zaruret gözetilmelidir” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, düzensiz göçle mücadele meselesinin de ilişkilerdeki diğer önemli bir konu olduğuna dikkati çekerek, Türkiye’nin bu konuda imkânlarının üstünde bir yük taşıdığını, Türkiye’nin Suriye ve Irak’tan gelen mülteciler başta olmak üzere yaklaşık 4 milyon mülteciye ev sahipliği yaptığını, bu konuda bu güne kadar yapılan harcamaların 35 milyar doları aştığını yineledi.
Türkiye’nin Ege’de ölümlerin önüne geçmek için de çok yoğun gayret sarf ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB ile imzalanan 18 Mart Mutabakatı’nın yeni göç akımları bakımından caydırıcı rol oynadığını, Türkiye’nin geri kabul de dâhil olmak üzere tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini, getirmeye de devam ettiğini ancak geri kabul mekanizmasının AB tarafında sağlıklı bir şekilde uygulanamadığını da gördüklerini sözlerine ekledi.
AB’nin, başta vize serbestisi olmak üzere, 18 Mart Mutabakatı’ndan doğan sorumluluklarını hayata geçirmediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz nasıl sözlerimizi tutuyorsak AB tarafının da ahdine vefa göstermesini bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
“TÜRKİYE VE YUNANİSTAN, TERÖRÜN KANLI YÜZÜNÜ İYİ BİLEN İKİ ÜLKEDİR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerde terörle mücadele konusunun da gündeme geldiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye ve Yunanistan, terörün kanlı yüzünü iyi bilen iki ülkedir. Bu meselenin komşuluk ve müttefiklik hukuku bağlamında ele alınması son derece önemlidir. Terörün her türlüsüne karşı kararlı bir şekilde ortak tutum sergilemek zorundayız.  Bu çerçevede Yunanistan’dan beklentimiz, FETÖ, PKK, DHKP/C gibi terör örgütü mensuplarının sığındığı güvenli bir ülke hâline gelmemesidir. Yaptığımız görüşmelerde FETÖ’cü darbecilerin ülkemize iadesine yönelik beklentilerimizi Yunanlı dostlarımızın bir kez daha dikkatine getirmiş olduk. Bu konuda komşumuz Yunanistan’dan daha çok iş birliği bekliyoruz. Milletimizin, şehit ailelerimizin ve 15 Temmuz gecesi FETÖ’cü alçaklar tarafından yaralanan 2 bin 193 gazimizin beklentisi de budur. İnşallah önümüzdeki dönem bu beklentilerin karşılandığı bir dönem olacaktır.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki temasların her düzeyde sürdürülmesinin faydalı olacağına inandığını kaydederek, bugünkü görüşmelerde dini azınlıklar konusundaki açılımları demokratik anlamda değerlendirme, müzakere etme imkânı da bulduklarını söyledi.
YUNANİSTAN BAŞBAKANI ÇİPRAS: “DİYALOG ÇERÇEVESİNDE SORUNLARA ÇÖZÜM BULMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Yunanistan Başbakanı Çipras da Türkiye ile aralarındaki diyalogun samimi ve özel olduğunu belirterek, Türk-Yunan ilişkilerinde pozitif gündem oluşturmayı başardıklarını dile getirdi. Yunanistan Başbakanı Çipras, “Biz bölgemizdeki sorunlara mahkûm olmak niyetinde değiliz. Diyalog çerçevesinde sorunlara çözüm bulmaya çalışıyoruz" ifadesini kullandı.
"Ege'de gerginliği azaltma, güven arttırıcı adımların atılması konusunda hemfikir olduğumuzu karşılıklı olarak gördük" diyen Yunanistan Başbakanı Çipras, Türkiye ile güvenlik konularında iş birliğini güçlendirme konusunda mutabık kaldıklarını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kurulan diyalog ve iletişimin önemine işaret eden Yunanistan Başbakanı Çipras, "İletişim kanalının açık kalmasından son derece memnunum. Bu sayede daha yapıcı adımlar atabiliriz" diye ekledi.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Ersin Tatar:"Rumlarla federasyon kurulması mümkün değil"
 
Meltem Mahallesi’nde toplu açılış töreni ertelendi
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
İbrahim Kalın: “Doğu Akdeniz’de oldubittiye göz yummayız”
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’na ...
Erdoğan'dan , TRT özel yayınında Önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ekranlarında “Cumhurbaşkanı Özel ...
Erdoğan : Cumhurbaşkanlığı bünyesinde Belediye izleme-değerlendirme sistemi kuracağız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin 31 Mart 2019 Mahallî ...
MGK'dan “Fırat’ın Doğusu ile ilgili Bildiri
Millî Güvenlik Kurulu (MGK) olağan toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ...
 
 
Erdoğan :Rusya ile iş birliğimiz, Suriye’nin barış, güvenlik ve istikrarı açısından bir mihenk taşıdır.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı ...
ABD'li Senatör Lindsey Graham: PYD/YPG terör örgütü PKK ile bağlantılı
ABD'li Senatör Lindsey Graham, PYD/YPG’nin terör örgütü PKK ile bağlantılı ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fazıl Say’ın konserini izledi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte, piyanist ...
Erdoğan : “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu ülkede yaşayan herkesin;Devletidir''
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ...
 
 
MHP Milletvekili Erbaş'dan Başkan Trump'a Cevap
MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ABD Başkanı Donald Trumpın tehditlerine ...
Erdoğan :“Milletler için, bazen diplomasiyle, askerî güçle, ekonomik güçle kazanılamayacak başarılar, bir müzik eseri, bir edebiyat eseri, bir sinema eseri ile kazanılmaktadır.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018 Yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan Medeniyetin özünde inanç ve ahlak vardır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminde ...
Erdoğan :“PKK-PYD’nin DEAŞ’la mücadelesi koca bir yalandan ibarettir”
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ...
 
 
muratpaşa fikir
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Erdoğan Birleşmilletler 75.Genel Kuruluna Hitap Etti

Erdoğan Birleşmilletler 75.Genel Kuruluna Hitap Etti

  Biz Var Ya Sizin İçin Varız
 
  Koronaya Çare'SİZ' Değil Misiniz ?
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Koronaya Çare'SİZ' Değil Misiniz ?
 
Mehmet Kesim
 
 
HASETTEN KURTULUŞ YANİ VASAT
 
Hüseyin Kaya
 
 
Girişimci Öğrenci
 
Faik Koç
 
 
KKTC'de Kronikleşen Sorunlar
 
Reşit KESİM
 
 
Biz Var Ya Sizin İçin Varız
 
Byturco diyor ki...
   
  Süleyman SOYLU  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya