Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   23/30 °C
 
 
gaü arizona
    Bahçeli:  
 
    Milletvekili Arı Bakan Ersoy'a Vakıfların Kiracılarının durumunu sordu  
 
    Serdar Denktaş :Asıl hedefim , Bir partinin değil, halkın adayı olarak,seçime girmek  
 
    Türk Yazarlar Birliği Kültür Kervanının İlk Durağı Sivas Oldu  
Serhat Akpınar'dan GAÜ 35.Yıl Kutlama Mesajı
Serhat Akpınar dan GAÜ 35.Yıl Kutlama Mesajı
 
Girne Amerikan Üniversitesi 35’inci kuruluş yıl dönümünü kutluyor.
 
31 Mayıs 2020 Pazar - 17:13

 Kurucu Rektör Serhat Akpınar bir kutlama mesajı ile, Girne Amerikan Üniversitesi’nin bir ‘erdem eylemi’ olarak ortaya çıktığını belirterek, odaklandıkları ilkelerin ilk günkü kadar saf gerçekliğini koruduğunu ifade etti. Akpınar’ın yazılı mesajı şöyle; 
'Yaş almak ne kadar güzeldir.' 
Almak derken; Aslında, bedeninde değişenler arttıkça ruhunu besleyen, yaşamın boyunca öğrendiğin tüm şeylerin, nasıl bir 'imbikleme' işlemine sahnelik oluşturduğunun farkına varıyorsun, tüm hatları ve boyutlarıyla. Yani; Yaş almak güzeldir ama erdemle. Mutlak erdem ile...
“Erdemler iyi duygulara sahip olmamızı ve eylemleri iyi bir biçimde yapmamızı sağlayan huylardır. Bu etkinlikler, yapma imkanlarımız dahilinde olmalı ve seçime dayanmalıdır. Bu seçim; arzu yetisinin pratik bilgelik tarafından yönlendirilmesi ile ortaya çıkmalıdır. Bu, yegane ahlak öğretisinin ön koşullarına da kaynaklık eder. Şu halde; Erdem nedir? Erdem; Harekete geçen ya da geçebilen bir güçtür. Örneğin, bir bitkinin ya da ilacın erdemi: iyileştirmektir. Kalemin iyi yazması iken, insanın ki; insanca istemek ya da davranmaktır. Bir varlığın erdemi, onun değerini oluşturan şeydir, başka deyişle kendine özgü yetkinliğidir. Erdemlerin, bu ilk ve en genel anlamda, nasıl kullanıldıklarından, hedefledikleri ya da hizmet ettikleri amaçlardan bağımsız oldukları görülecektir. İyi reçete edilmiş bir ilaç gibi...Erdem güçtür ve güç de erdeme yeter. Ama insana yetmez. Ama ahlâka yetmez.”
Aristoteles’ten itibaren oluşmuş, yine Fransız düşünür André Comte-Sponville ait “Bir Erdemler Risalesi”ni alıntılayarak başlamak istedim. Sponville şöyle diyor; “Ne işe yaradı? Belki şuna: Ne yapmamız ya da ne olmamız gerektiğini, ne yaşamamız gerektiğini anlamaya çalışmak ve bu çabadan yola çıkarak, yapmamız ya da olmamız gereken şeyden bizi ayıran yolu, en azından entelektüel olarak ölçebilmek. Mütevazı bir amaç, yetersiz bir amaç, ama gerekli bir amaç.”
Bundan otuzbeş yıl önce; Kendi erdemimi harekete geçirirken, oluşacak imbiğin damıtma refleksi yukarıdaki cümlelere dayandı. Yani; Evrensel ahlak ile harmanlanacak, bu normatif ahlak yetisine kayıtsız kalamayacak bir sistem inşaa etmek. Öngörüde olduğu gibi, yetti mi? Hayır!  Henüz nihai hedeflerimize ulaşmış değiliz, yaş alıyoruz erdemlerimiz ile, yarım asırlık sürecin tamamlanmasının son çeyrek menzili içerisindeyiz. Yürüyüş devam ediyor, erdemimizin gücü, kurumsal tarihimizin ahlaki özelliklerine asla galebe çalmadı. Yerleştiğimiz mertebe, kurumsal tarihin hiçbir döneminde ulufe dağıtılan bir “galebe divanı” da olmadı.
İmbiğin; damıtıcı, damıtmaya yarayan, damıtma işinde kullanılan araç olduğunu biliyoruz. Ömür dediğimiz şey, bir tür imbik midir? İçinden geçilen...
Ellerimizin, alınterimizin aklımıza eşlik etmesine minnettarım. İçinden geçtiğim bu imbik; Şunu damlattı!
Kıbrıs`ın, ülkemin ilk üniversitesini kurma onurunu benliğimde taşıyor ve paylaşıyorum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile binlerce yıllık antik tarihe sahip Girne’mizin uluslararası kabulü, üniversitemiz ile yeniden keşfedilmiş hatta tanımlanmıştır. Bu ilk tanımlamanın ve ilk adımın; tabir uygunsa, “kendi kabuğu içinde çalkalanmaya mahkum edilmeye çalışılan” bu güzide toplum açısından oluşturduğu siyasal ve sosyo-ekonomik sonuçlar halen yeteri kadar anlaşılamamış, bazen küçümsenmiş hatta bir takım çevrelerce yok sayılmıştır. Ancak tarih ve arşivin keskin ışığı, müphem hafızaları günün birinde yine delip geçecek ve bu onur da bize yetecektir.
Girne Amerikan Üniversitesi herhangi bir özel üniversite değil, vizyoner bir eğitim kurumudur. Benzer şekilde; Farklı ülkelerdeki tüm kampüslerimiz, bulundukları ülkelerin en gözde şehirlerine konumlandırılarak, doğaya uyumlu fiziki yapılandırma ile GAÜ markası küresel olarak ölçeklendirilmiştir. Artık bu ölçek; en güzel yaşamsal ve akademik deneyimlerini paylaşmak için dünyanın her yerinden gelen öğrencilerimiz, akademisyenlerimiz ve tüm çalışanlarımız ile erdemimizin ana ilham kaynaklarından birini oluşturuyor.
Hayallerimiz ile erdemimizin gücü örneğin; Girne Amerikan Üniversitesi’ni, AB İşletme Federasyonu (ECBE) tarafından akredite edilen ve “Kuzey Kıbrıs” adı altında AB’de yer almış tek üniversite markası haline getirdi.
Ulusal ve uluslararası düzeyde YÖK, YÖDAK, IACBE, Tedqual, Naric, Asiin, Eaquals, Observatory Magna Charta Universitatum, UN Global Compact gibi küresel otorite öğesi olarak kabul edilen akreditasyonları ve iş birliklerini bu imbiğin içinden başarıyla da geçirdik.
Uluslararası Üniversiteler Birliği (IAU), İslam Dünyası Üniversiteler Federasyonu (FUIW), Avrupa Konseyi İşletme Birliği (ECBE), Avrupa İşletme Federasyonu (EFMD), ABD İşletme Eğitimi ve Programları Asamblesi (ACBSP), Uluslararası Meslek Yüksek Okulu ve Eğitimi Birliği (IVETA), Avrupa Okullar Birliği (ECIS-daimi üye), Uluslararası Okullar Birliği (CIS), Avrupa Lider Otelcilik Okulları Birliği (Eurhodip), Avrupa Mimarlık Eğitimi Birliği (EAAE) gibi sayısız prestijli kurum ve kuruluşlara olan üyeliklerimiz, etkin gücümüzü sınanmış halde artırmaya devam edecek.
Geçtiğimiz günlerde başarı öykümüze olağanüstü bir evre daha ekledik. ABD'nin köklü yüksek eğitim kurumu Arizona Üniversitesi ile oluşturduğumuz stratejik iş birliği anlaşması; akademik tüm unsurlarımıza, özellikle öğrenci ve mezunlarımıza ayrıcalıklı bir perspektif daha sağlayacak, coğrafyamızdaki çekim gücümüzü artıracaktır.
Yaş aldık ve bir kum tanesi inceliği ile biriktirdik, biriktiriyoruz. 50’nci yılımıza birkaç adım daha yaklaştık. Yani; ‘Menzil varsa, gidecek yolumuz da nefsimize sinmiştir.’
Bir paydası olduğumuz 'Dünyamız'ın yaşamakta olduğu salgın hastalık koşulları altında, bu zorlu süreçte desteğini hep hissettiğim; Öğrencilerimiz, mezunlarımız, akademik ve idari kadromuz, uluslararası- ulusal çözüm ortaklarımız ile oluşmuş 'GAÜ Evrensel Ailemiz'in 35'inci kuruluş yılını içtenlikle kutluyorum.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Antalya'nın Eşsiz Falez Plajları Açılıyor
 
ABD'de Protestolar Artarak Devam Ediyor
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Girne Limanı'ndan Taşucu'na 3 gemi seferi yapılacak
TC Lefkoşa Büyükelçiliği, Girne Limanı’ndan Taşucu’na üç deniz otobüsü ...
Kıbrıs Üniversiteler Birliğinden Yangından Zarar Gören Orman İçin Destek
KÜB'den Yapılan açıklamada KKT'de kaybedilen ağaçların yerine ağaç dikimi ...
Girne'de Gezi Tekneleri Turları Başlıyor
KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Girne Liman Başkanlığı ve Deniz ...
İşte KKTC 'de 20 Mayıs'ta Açılacak Restoran, Cafe ve Barlar'ın Alması Gereken Önlemler
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, restoran, cafe ve barlarda koronavirüse ...
 
 
Havuzda ,Denizde ,Korona Bulaşır mı ? İşte Cevabı
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve KKTC ...
KKTC'de Sıcak Hava'ya Dikkat
KKTC Meteoroloji Mevsim normallerinin üzerinde artarak sürecek sıcak hava ...
GAÜ , Arizono Üniversitesi Global Kampüs İşbirliği Fırsatı
İki Köklü Üniversitenin işbirliğinin öğrencilere bir çok hak sağlayacağı açıklandı
Yrd.Doç.Dr. Özdemir :Geçmişimiz Başarı Hikayeleriyle Dolu
Özdemir yazı dizisinde Kıbrıs Türk Toplumuna başarılı hizmerler sunanların ...
 
 
GAÜ'den KKTC'ye özel Master ve Doktora programlarında büyük indirim
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Yükseköğretimde kutladığı 35. yılı ...
Türk Mutfağı'nın tanınırlığını arttırabilmenin yolu üniversitelerden geçer
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm ...
Girne Amerikan Üniversitesinden Özel Sınavsız %90 Burs Fırsatı
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Yükseköğretimde kutladığı 35. Yılına ...
Prof.Dr.Ünyayar Koronavirüse Yakalanma Riskini Anlattı
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Bahçeli:

Bahçeli:

  Mehmet Kesim Yazdı Farkı
 
  CHP'de TEK GÜNAH KEÇİSİ KILIÇDAROĞLU MU ?
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
CHP'de TEK GÜNAH KEÇİSİ KILIÇDAROĞLU MU ?
 
Mehmet Kesim
 
 
​Beklentiler Boşa Çıktı
 
Prof.Dr.Ata Atun
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
KKTC'DE YEREL SEÇİM HEYECANI
 
Reşit KESİM
 
 
Mehmet Kesim Yazdı Farkı
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya