gaü arizona
Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   26/33 °C
 
 
    Erdoğan BM Genel Kurulu'nda dünya liderlerine seslendi  
 
    KKTC Cumhurbaşkanı Tatar Newyork'da Görüşmelerini Sürdürüyor  
 
    Emine Erdoğan, "Osmanlı’nın Amerika’sı” tanıtımına katıldı  
 
    New York’ta Yeni Türkevi Binası Erdoğan'ın Katılımıyla Törenle Açıldı  
Süheyla Küçük Sevenlerince Son Yolculuğuna Uğurlandı
Süheyla Küçük Sevenlerince Son Yolculuğuna Uğurlandı
 
Kıbrıs Türkünün liderlerinden Dr. Fazıl Küçük'ün eşi Süheyla Küçük defnedildi.
 
12 Haziran 2020 Cuma - 20:22

Kıbrıs Türk Halkının Varoluş Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün eşi Süheyla Küçük, son yolculuğuna uğurlandı.
Tedavi gördüğü Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde Pazartesi günü hayatını kaybeden Süheyla Küçük (95), merhum eşi Dr. Fazıl Küçük’ün mezarının da bulunduğu Anıttepe’de saat 17.00’de düzenlenen  törenle defnedildi.
Süheyla Küçük için cenaze namazı da Anıttepe’de kılındı; cenaze  töreninde konuşmalar yapıldı.
Cenaze Anıttepe’ye getirilmeden önce Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünden geçerken durduruldu ve Cumhurbaşkanı Akıncı ile eşi tabuta karanfiller bıraktı.
Merhum Süheyla Küçük’ün özgeçmişinin okunmasının ardından ilk konuşmayı Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği Başkanı Halide Tunceri yaptı; ardından Küçük ailesi adına torunu Esen Küçük konuştu. Oğlu Mehmet Küçük’ün teşekkür konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bir konuşma yaptı.
Konuşmaların ardından cenaze namazı kılındı ve cenaze Küçük’ün Anıt Mezarı’nın bulunduğu alana defnedildi.
Cenaze törenine, Küçük ailesi,  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı  Teberrüken Uluçay, Başbakan Ersin Tatar, 1. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 2. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral  Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Altan Er, Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi   Başkanı Tufan Erhürman, bazı bakanlar, bazı milletvekilleri, askeri erkan,  kurum kuruluş dernek temsilcileri, Süheyla Küçük’ün sevenleri katıldı.
CUMHURBAŞKANI AKINCI: “HER ZAMAN ANIMSANACAK”
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı  yaptığı konuşmada, toplumun mücadeleyle geçen yakın tarihinin en önemli şahsiyetlerinden birisini sonsuzluğa uğurlamakta olduklarını belirterek, “Süheyla Küçük, toplumsal mücadeleye yaptığı katkı ve Kıbrıs Türk kadın hareketindeki müstesna yeriyle her zaman anımsanacaktır” dedi.
Yıllarca aynı yastığa baş koyup, kader birliği içinde toplumsal mücadeleye omuz veren Dr. Fazıl Küçük’le Süheyla Küçük’ün, bugün bir kez daha ve ebedi olarak birbirlerine kavuşmuş olduğunu ifade eden Akıncı, toplumun bu önder çifti asla unutmayacağını ve hep saygıyla yad edeceğini kaydetti.
Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle konuştu:
“Süheyla Hanım, gençlik döneminden başlayarak, yaşının ilerlediği son yıllara kadar hep aktif bir şekilde toplumuna hizmet için çalıştı. Özellikle kadınların hak ettikleri konumu almaları için bıkmadan usanmadan mücadele etti.
1950’li yıllarda kuruluşunda yer aldığı Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği onun adıyla özdeşleşmiş durumdadır. Kadın hareketinin en önemli örgütleri arasında yer alan Birlik çatısı altında, genellikle Başkanlık sorumluluğu üstlenerek dile kolay 60 yıldan fazla emek verdi.
“TOPLUMUMUZUN VE KADINLARIMIZIN AYDINLIK VE ÇAĞDAŞ YÜZÜNÜ SİMGELEYEN ŞAHSİYETLER ARASINDA”
Yaşamı boyunca özellikle kadınların eğitim haklarını elde edebilmeleri ve meslek edinebilmeleri için çaba harcayan Süheyla Küçük, her yönüyle toplumumuzun ve kadınlarımızın aydınlık ve çağdaş yüzünü simgeleyen şahsiyetler arasında yer almaktadır.
Süheyla Hanım, yakın tarihimizin Atatürk ilkeleri ve sevgisi ile harmanlanmış en kıymetli toplumsal mücadele öykülerinden birisini yazarken, tıpkı değerli eşi gibi hep tevazu içinde kaldı ve toplumundan hiç kopmadı. Bütün bu yönleriyle vefatından sonra bile yeni kuşaklara ilham kaynağı olmayı sürdüreceğinden hiçbir kuşkum yoktur.”
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk halkının, Süheyla Hanım’ı da tıpkı merhum Dr. Fazıl Küçük gibi, toplumsal hafızası ve vicdanında sonsuz bir sevgi ve saygıyla muhafaza edeceğini ve kendisinin hatırasını özenle koruyacağını söyledi.
Akıncı, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Süheyla hanıma Allahtan rahmet başta oğlu ve sevgili torunları olmak üzere ailesine ve tüm toplumumuza bir kez daha başsağlığı dilerim. Ebedi mekanında sevgili eşi Doktor Küçük’le birlikte huzur içinde yatmasını temenni ederim. Ruhu şad olsun.”
SELEN SÜHEYLA KÜÇÜK: “KARŞINDAKİNE HER KOŞULDA OLURSA OLSUN SEVGİNİ GÖSTERMENİN ÖNEMİNİ ÖĞRETTİ”
Süheyla Küçük’ün torunu Selen Süheyla Küçük de konuşmasında, babaannesini sonsuz yolculuğuna uğurlarken onun kendisine öğrettiklerinden bahsetti.
Selen Süheyla Küçük, babaannesinin aile bütünlüğünün önemi, hanımefendiliğin ve asaletin ne anlama geldiği, küçükle küçük büyükle büyük olmayı, kimseyi hor gömememeyi ve kimsenin kendisini hor görmesine izin vermemeyi, hoşgörülü olmayı, her ortama ayak uydurmayı, yaslanacak sağlam bir duvar olmayı, ayakları üzerinde dimdik durabilmeyi, ihtiyaçlılara yardım etmeyi, modern ve güçlü bir kadın olmayı kendisine öğrettiğini anlattı.
Hiçbir canlıya zarar vermemeyi, her zaman saygılı olmayı, gülümsemenin ve gülümsetmenin ne kadar değerli olduğunu, paylaşmayı, inandığı şey uğruna sonsuza kadar savaşmayı, tanıklık ettiği tarihin tüm detaylarını  ve dedesini de kendisine öğrettiğini vurgulayan torunu Selen Süheyla Küçük, şöyle konuştu:
“En önemlisi de hasta yatağında yatırken bile’ babaanne’ diye seslendiğimde var gücünü kullanıp, ‘babaannem canım’ deyip karşındakine ne her koşulda olursa olsun sevgini göstermenin önemini öğretti”.
TUNCERİ: “KIBRIS TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ ÖKSÜZ KALDI”
Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği Başkanı Halide Tunceri, Süheyla Küçük’ün ölümünden duyduğu derin acıyı ifade etmek için kelimelerin yetersiz kaldığını kaydetti ve Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği’nin Süheyla Küçük’ün ölümüyle öksüz kaldığını söyledi.
Tunceri, Süheyla Küçük’ün Kıbrıs Türk halkının gönlünde ve tarihinde silkinmez izler bıraktığını kaydetti ve Küçük’ün milli mücadelenin en yakın şahidi, mütevazi ve sevgi dolu, Kıbrıs Türk halkının dünyaya açılan aydınlık yüzü  olduğunu söyledi.
Süheyla Küçük’ün toplumsal sorumluluk bağlamında Kıbrıs Türk kadının anası olduğunu dile getiren Tunceri, Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği’nin 52 yıl başkanlığını yaptığını, her zaman yol göstericileri olduğunu söyledi.
Kıbrıs Türk kadınları olarak Süheyla Küçük’e çok şey borçlu olduklarını dile getiren Tunceri, Süheyla Küçük’ün Kıbrıs Türk halkının  sosyal yaşamda görünür olması, hak ettiği yeri alması ve  meslek sahibi  olmasında sorumluluk üstlendiğini belirtti.
Süheyla Küçük’ün Atatürk ilkelerini her zaman ilke edindiğini kaydeden Tunceri, Kıbrıs Türk  kadınına azim ve mücadele ruhunu aşıladığını; BM yetkililerine çeşitli mektuplar  yazarak Kıbrıs Türk kadınının sesinin duyurulması konusunda BM nezdinde girişimlerde bulunduğunu anlattı.
MEHMET KÜÇÜK
Süheyle Küçük’ün oğlu Mehmet Küçük de yaptığı konuşmada, annesinin hastalık sürecinde ve ölümünden sonra acı günlerinde  yanlarında olan, kendilerine destek veren  taziyelerini ileten Başta TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı olmak üzere tüm devlet ve hükümet yetkililerine,  kurum kuruluş dernek temsilcilerine ve tüm halka teşekkürlerini sundu
Mehmet Küçük ayrıca hayattayken Süheyla Küçük’ün hayatının her devresinde onu sevgi saygı ve hürmetle onurlandıran devlet yetkililerine, özel günlerde kendisini ziyaret eden kurum kuruluş temsilcilerine ve tüm halka da teşekkürlerini iletti.

.

 

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Konyaaaltı açık havada sinemaya yoğun ilgi
 
Başkan Aktuğ'dan Güvenlik Komutanı Er'e Ziyaret
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
KKTC'nin Turizm Konusu KKTC Bakanlar Kurulunda
KKTC'de Bugün Toplanacak Bakanlar kurulunda KKTC Turizm için alınacak kararlar görüşülecek
Akpınar: " Öğrenci Dostu Ada Projesi İçin Devletimize ve Halkımıza Çok Ciddi Görevler Düşüyor"
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü ve Kıbrıs Üniversiteler ...
Özdemir :GAÜ olarak Her Zaman Öğrencimizin Yanındayız
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) İletişim Fakültesi Basın Yayın Bölüm ...
Girne'den Taşucuna Deniz Otobüsüyle Gelen Yolculara Evde Karantina Uygulaması
TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nin organizasyonu ile Akgünler Turizme ait deniz ...
 
 
Akpınar'dan '1 Haziran Dünya Çocuklar Günü' Mesajı
Akpınar ; ‘Onlar bizim geleceğimiz. Bizler de, gelecektik bir zamanlar. ...
Alagadi'de kaybolan Mehmet Ceyhan'ın Cesedi Bulundu
Alagadi'de kaybolan Mehmet Ceyhan'ı arama çalışmalarında sonuç alınarak bulundu.
Girne Amerikan Üniversitesi ve Arizona Üniversitesi Vizyoner Bir İşbirliği Başlatıyor
Öğrenciler artık Girne Amerikan Üniversitesi’nde Arizona Üniversitesi’nin akademik ...
GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar'dan Bayram Mesajı
Akpınar :Ramazan Bayramı'nın Yaşandığı tüm coğrafyalarda ve Ülkemizdeki ...
 
 
Pasha Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Erbaş'tan Casinolar İçin İlginç Teklif
KKTC'de Pasha Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Erbaş, bir açıklama yaparak ...
Akpınar :GAÜ-Arizona İşbirliği Yurt Dışında Eğitim Hayali Kuran Gençler İçin Fırsat
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) yükseköğretimde kutladığı 35. yılında, ...
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Rektörlüğü: Yangını hasarsız atlattık, kaybettiğimiz ağaçları fazlasıyla tekrar yeşerteceğiz
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada, yangın tehlikesini ...
GAÜ Kurucu Rektörü Akpınar'dan Anneler Günü Mesajı
Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, Anneler ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Erdoğan BM Genel Kurulu'nda dünya liderlerine seslendi

Erdoğan BM Genel Kurulu'nda dünya liderlerine seslendi

  Bayram Mutluluktur Bayram Birlik Bayram Kardeşliktir
 
  Aşısızlara Yaptırım İçin Neyi Bekliyoruz?
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Aşısızlara Yaptırım İçin Neyi Bekliyoruz?
 
Mehmet Kesim
 
 
El cevap: Caizdir
 
Hüseyin Kaya
 
 
Kademeli Açılımlar
 
Reşit KESİM
 
 
Bayram Mutluluktur Bayram Birlik Bayram Kardeşliktir
 
Byturco diyor ki...
   
  Süleyman SOYLU  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya