Türkçe En İyi İnternet Gazetesi
Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
ANA SAYFA ANTALYA KKTC TÜRKİYE DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ
ANTALYA   20/26 °C
 
 
    Girne’de soygun ve darp zanlıları yakalandı  
 
    Kemer'de Üreten Ev Hanımları Kermesi’ne büyük ilgi  
 
    Süper Lig 2023-2024 Sezonu şampiyonu Galatasaray  
 
    Kıbrıs AYNA ile Coştu  
Hükümet Yeni İstihdam Paketini Açıkladı
Hükümet Yeni İstihdam Paketini Açıkladı
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu hükümetin yeni istihdam paketini açıkladı. 120 bin kişiye iş müjdesi verdi.
 
2 Nisan 2015 Perşembe - 11:51

Başbakan Ahmet Davutoğlu BaşbakanlıkÇankaya Köşkü'nde İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi'n açıkladı. Emekliye yapılacak zammın ayrıntılarını anlattı. İstihtam için getirilen yeni düzenlemeleri ilk kez kamuoyu ile paylaştı.120 bin kişiye yeni iş imkanı sağlanacağını belirtti.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

-"Kasım, Aralık, Ocak aylarında dönüşüm programlarını ilan etmiştik. Bir çok noktasal ve sektörel bazlı açılımları gündeme getirmiştik. Ekonomik kriz noktasında baktığımızda özellikle Avrupa'daki ekonomik krizin bize gösterdiği çok açık bir gerçek var, istihdamı önceleyen üretime dönük sanayi yatırımlarının güçlü olduğu ekonomiler krizlere daha dayanıklı oluyorlar. Üretim boyutu zayıf ekonomik yapılar ise, Avrupa'da sanayi yatırımlarının zayıflayıp, daha çok üretimden daha çok hizmet sektörüne dayalı ekonomilerin bu dirençlere dayanması zor oluyor.

Bugün açıklayacağımız 11 ayaklı tedbir paketiyle, üretimi, istihdamı, sanayi yatırımlarını geliştirecek bazı önemli adımlar atacağız. Bu çerçevede her şeyden önce salı günü paylaşmış olduğum emekli vatandaşlarımızla ilgili paketi de burada teyiden vurgulamak istiyorum.

Açıkladığım gibi, bundan sonra 1100 türk lirasının altında emekli aylığı alanlara yüz lira zam yapıyoruz. Bin liranın altında olan aylıklara yüz lira zam yapıyoruz. Bu yaklaşık 4 milyarlık bir katkının, beş milyon emekli vatandaşımıza aktarılması anlamına geliyor.

Ayrıca emekli olup ticaret faaliyetinde bulunan emeklilerimiz için de yüzde 15'lik kesintiyi yüzde 10'a çekiyoruz. Bu da 50 tl'lik bir artış yapıyor. 65 yaş aylığını da 200 liraya çıkarıyoruz.

Bu hafta içinde yine büyüme rakamları açıklandı. Bu rakam tabi hedeflerimize göre mütevazı görünebilir. Ancak unutmayalım ki dünya büyük bir krizden geçiyor. Türkiye Avrupa'da en hızlı büyüyen ülkeler arasında.

MESLEKİ EĞİTİM DESTEĞİ

İŞKUR'dan iş gücü desteği… Devletin iş verenlere çok ciddi katkıları olacak. Altı ay süreyle iş başı eğitimle çalışacak kursiyerlere net asgari ücret ödenecektir. Yani bir işveren, istihdam için 6 aylık iş başı eğitim programı esnasında, ücretleri asgari ücretleri İŞKUR tarafından ödenecek.

Bu çok ciddi bir mesleki eğitim desteğidir. Dev bir adımdır. 6 aylık süre boyunca işverene hiçbir maliyet yüklenmeyecek şekilde, ödenecektir.

İşverenin kursiyerler için yaptığı harcamalar vergi matrahından düşülecek.

İş başı eğitim programı sonrası, kursiyerler işe alınırsa, imalat sektöründe 3,5 yıl, diğer sektörlerde ise 30 ay boyunca SGK işveren primi İŞKUR tarafından ödenecek. 6 ay asgari ücreti ödenen dönem, 3,5 yıl da SGK priminin ödendiği dönem.

Diğer sektörlerde ise bu 6 ay + 2,5 yıl şeklinde.

Önümüzdeki aylarda yılın ilk yarısı istihdamı daha da teşvik etmek için, temmuz'a kadar bu işbaşı eğitim başlanırsa, iş başı eğitim için verilecek destek 6 ay değil 1 yıl olacak.

TOPLUM YARARINA 120 BİN İSTİHDAM

Toplum yararına çalışan sayısını artırıyoruz. 120 bin yeni istihdam sağlayacağız.

Yatırım teşvikleri bağlamında, yatırımlara daha çok vergi indirimi sağlıyoruz. Bildiğiniz gibi vergi indiriminde, bir yatırım bir işletme dönemi var. yatıorım döneminin teşvik edilmesi, ilk aşamada yapılacak destek anlamına geliyor. 2015-2016'da yatırım döneminde, elde edecekleri tüm kazançlara daha yüksek miktarda vergi indirimi uygulanacak. Yatırıma katkı tutarının, oranları, birinci bölgede daha önce hiç yoktu. Şimdi yüzde 50 artırıyoruz. İkinci bölgede yüzde 10'dan yüzde 55'e çekiyoruz. Üçüncü yüzde 20'den, yüzde 60'a. Beşinci bölgede yüzde 70'e. Altıncı bölgede yüzde 80'e muhafaza ediyoruz.

Yüksek teknoloji yatırımlarına tam destek vereceğiz. Bir çok ARGE toplantılarında da gündeme getirdim. Yatırımlar, beşinci bölge desteklerinden yararlandırılacaktır.

Yeni yatırımcıya daha fazla destek, vergi indirimi sağlayacağız. Şu anda birinci bölge için, teşvik uygulamalarında yüzde 10 olan oran, 15'e, ikinci bölge için 15'ten 20'ye artırıyoruz. Büyük ölçekli yatırımlarda ise 20'den 25'e, ikinci bölgede 25'ten 30'a getirilecek.

Beşinci adımımız. Sigorta primi işveren hissesi desteği de hem süre hem oran itibariyle artırılıyor. Şu anki mevcutta sigorta primi işveren desteği, birinci bölgede yokken iki yıla, ikinci bölgede üç yıla, üçüncü bölgede üç yıldan beş yıla çıkarılacak. Bunlar da yatırım esnasında yatırımcıya verilen destekler.

Finansmana erişim imkanları… Finansmana erişim alanının genişletilmesi konusunda önemli kararlar aldık. Özkaynak kullanımına vergi kolaylığı. Tam destek sağlanacak. 25 Mart'ta kabul edilen kanun ile, öz sermaye ile finansmana vergi kolaylıkları getirilmişti. Sermaye artırımı yapan şirketler için, sermayenin belirli bir kısmı kurum kazancından indirilebilecektir. Şirketler kredi almak suretiyle, borçlanarak yaptıkları yatırımlardan çok daha avantajlı şekilde, yaptıkları yatırımlarda teşvik edilecektir.

KKDF ORANI '0'A İNİYOR

Bu şirketlerimizin sermaye yapılarını güçlendirecek, şirketlerimizin borçluluk oranlarını minimize edilecek ve sermaye yapıları üzerinden de krizlere dirençli şirketlerimizin doğuşuna vesile olacaktır.
İş dünyamızın çok beklediği adım, vadeli ithalatta KKDF oranı sıfıra indirilecektir. Böylece sanayinin girdi maliyeti azaltılmaktadır.

ARGE ve tasarıma daha fazla destek sağlanacak. Tam da niteliksel dönüşümü ortaya koyan çalışmalardır. Tasarım aşaması, en fazla değerin yapıldığı aşama. Nihai ürün kadar, o ürüne giden bütün süreçlerdeki katkıyı artıracak bir dönem. Tasarım merkezleri, ARGE merkezleri gibi desteklenecektir.

Sekizinci adım, hazine destekli kefaletin kapsamı genişletilmekte. Hazine kaynaklarından kredi, 1 milyar tutarındaki kaynak 2 milyar türk lirasına çıkarılmıştır. Bakanlar kurulu kararıyla, yararlanabileceklerin kapsamı genişletilmiş. Kapsama imalatçı kobilerimiz ilave edilmiştir.

İmalatçı kobilere ve kadın girişimlerimize özel tedbirler alınacak. Her bir kobi için 1,5 milyon türk lirası olan kefalet limiti, imalatta faaliyet gösterenler için 2,5 milyon liraya, imalatçı kobiler için ise 3 milyona çıkarılmıştır.

Kadın girişimcilerimiz için, kadın istihdamının artırılması amacıyla yeni bir düzenleme başlatılmıştır. 100 bin türk liraya kadar, beş yıl vadeli kredileri için yüzde 85 oranında kefalet imkanı sağlamaktadır.

ARGE'ye dayalı yatırımlar için proje ve finansman gereği. TÜBİTAK tarafından başta enerji ulaştırma ve sağlık sektörleri olmak üzere hazırlanan projeler, türkiye kalkınma bankası aracılığıyla desteklenecektir. Fizibilite çalışmaları TÜBİTAK tarafından sonuçlandırılacktır.

BÜYÜME RAKAMLARI

Açıklanan büyüme rakamları beklentimizin altında.

Büyümedeki daralma için önümüzdeki dönemde bütün ülkeler ciddi çalışmalar yapacaktır.

Büyüme hedefimiz yüzde 5.

120 BİN KİŞİ HANGİ İŞLERE YERLEŞTİRİLİCEK

Bu 120 bin toplum yararına sağlanacak iş imkanı sağlanacak

ÇALIŞMA BAKANI FARUK ÇELİK AÇIKLADI

Başbakan ahmet Davutoğlu 120 bin kişiye yeni işin nasıl sağlanacağına ilişkin detayları anlatması için sözü Çalışma bakanı Faruk Çelik'e verdi

Çelik işe alınacakların;

120 bin toplum yararına çalışma, fidan dikimi ağaç dikimi anlamında 81 ilimizdeki iş gücü açığı da dikkate alınarak, bu alanda fiziksel olarak illerimizin durumu dikkate alınarak bu 120 bin kişi 81 ilimize gönderilmiş bulunuyor. İki ay içinde ağaç dikimi başladı. Ağaçların ormanları ve bakımıyla ilgilenecekler. 4 ay ormanların bakımı ağaçların dikimi ile uğraşacaklar" dedi.

KALKINMA BANKASI YAPILANDIRILIYOR

Faruk Çelik'den sonra Ahmet Davutoğlu konuşmasına devam etti;

Burada bir hususu daha dikkatlerinize getirmek istiyorum. Türkiye Kalkınma Bankasının yeniden yapılanma süreci içine girmesidir. Bütün bu kalkınma istihdam projelerini düzenlemek ve onlara yeterli desteği vermek için yeniden yapılandırılacak.

On birinci adım, KOBİ'lere teminat kolaylığı. Taşınırların teminat olarak kullanılmasının önündeki engelleri kaldıracak düzenlemeler yapılacaktır. Şimdiye kadar teminat olarak kullanılmaması sebebiyle, taşınırlar teminat olarak kullanıldığında finansmana erişim bakımından önemli bir imkan sağlanmış olacak.

Gördüğünüz gibi bir taraftan istihdam imkanını artırılması, vergi indirimi ve diğer teşviklerle, finansmana erişim imkânların artırılmasına dayalı kapsamlı bir teşvik paketini sunmaktayız.

Biz 25 öncelikli dönüşüm programını ilan ederken aslında onun bir parçası olarak üretim ve istihdama teşvik paketini beraber çalıştık.

Bu ayın ikinci yarısında 25 öncelikli dönüşüm programıyla ilgili olarak değerlendirme raporlarını sunacağız. Bu paketin üreticilerimize, sanayicilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

3 DÖNEM KURALI

3. dönem süresi bitenlerle bir ekip olmaya devam edeceğiz.

AK Parti'de erken emeklilik yok.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
TÜRGEV'e Üniversite Açma Yetkisi Verildi
 
EXPO 2016 Genel Komiseri Erdoğan Kök Oldu
 
 
Etiketler :
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Erdoğan: Ya 400, Ya Referandum
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkanlık sistemi ile ilgili referanduma gidilebileceği sinyalini verdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Slovenya'da
Slovenya'ya resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan Slovenya Cumhurbaşkanı ...
İran'dan Türkiye'ye Nota
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran'ın bölgedeki politikasını eleştiren ...
Kılıçdaroğlu İzmir'de 1'inci, Baykal Antalya'da 2'nci
CHP'de Parti Meclisi'nin aldığı karar doğrultusunda 45 seçim bölgesinde ...
 
 
Mehmet Kesim Yazdı: Gözler 7 Nisan'da
Mehmet Kesim, milletvekili aday listelerinin belli olacağı 7 Nisan gününe köşesinde yer verdi
Davutoğlu'ndan Arınç ve Gökçek Tartışmasına Açıklama
Başbakan Ahmet Davutoğlu Konya'da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile ...
Suç Duyurusuna Savcılık İnceleme Başlattı
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ve Mimarlar Odası, Başbakan Yardımcısı ...
Milletvekili Seçilme Yaşı Teklifi Meclis'te
AK Parti, 25 olan milletvekili seçilme yaşının 18'e indirilmesine ilişkin ...
 
 
Kudüs Zirvesi Ankara'da Yapıldı
Barış Kenti Kudüs zirvesi 22 Arap Devletinden Bakanların ve Bürokratların ...
Ak Parti Grup Toplantısı İptal Edildi
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yarın açılış törenleri dolayısıyla Konya'ya ...
MHP Devlet Bahçeli Dedi
MHP'nin 11. Olağan Büyük Kurultayı'nda Devlet Bahçeli, 1160 oyun 1149’unu ...
Seçmen Listesinde İsminiz Var mı?
Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) açıkladığı seçim takvimi kapsamında, yurt ...
 
 
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Süper Lig 2023-2024 Sezonu şampiyonu Galatasaray

Süper Lig 2023-2024 Sezonu şampiyonu Galatasaray

  ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
 
  Siz Antalya'yı HAK Ediyor Musunuz ?
  ÇOK OKUNANLAR
www.buyukantalya.com
  YAZARLAR
 
 
Siz Antalya'yı HAK Ediyor Musunuz ?
 
Mehmet Kesim
 
 
Otur Oturduğun Yerde!
 
Prof.Dr.Ata Atun
 
 
İnsanlık Hali
 
Hüseyin Kaya
 
 
KKTC'DE YEREL SEÇİM HEYECANI
 
Reşit KESİM
 
 
ANTALYA,Mehmet Kesim'in SİZ ANTALYAYI HAK EDİYOR MUSUNUZ ? Köşe yazısını Konuşuyor
 
Byturco diyor ki...
   
  Alkışlar Turgül Tomgüsehan İçin  
   
  Yılmaz Erdoğan  
  FOTO GALERİ
Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

Güzeller Güzeli Rus Spor Spikeri, Sosyal Medyaya Damga Vuruyor

magazinekibi
   
  BONNE VIE Dergisi  
   
  ​Mehmet Akif Alakurt  
  ÇOK YORUMLANANLAR
 
  Bak Sen Sıla'ya!
  FACEBOOK'TA BYTURCO
  TWITTER'DA BYTURCO
  ANKET
     
 
Düzenli Olarak Spor Yapabiliyor Musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya
  •Spor
  •Özel Röportaj
 
 
  •Siyasiler
  •Yaşam
  •Çeşitli
 
 
  •Spor
  •Magazin
  •Antalya
  •KKTC
  •Türkiye
  •Dünya